Fragmenty biżuterii i przedmiotów użytkowych głównie z brązu znaleźli archeolodzy w dolinie Noteci

20.01.2020   Autor: Michalina Pieczyńska-Chamczyk
241---55
Fragmenty biżuterii i przedmiotów użytkowych głównie z brązu znaleźli archeolodzy podczas badań terenowych w dolinie Noteci. Znalezisko jest wyjątkowe, bo niejednorodne wiekowo. Zabytki dzieli blisko 2 tysiące lat.

W tym miejscu nie występuje ceramika, nie występują żadne fragmenty konstrukcji glinianych, które się zachowują często, więc wiemy, że nie była to osada. Nie występują też żadne skupiska kamieni, ani przepalonych kości, albo ludzkich kości w całości, więc możemy wykluczyć cmentarzysko. Tu już się zaczyna robić zagadkowo, ponieważ najczęściej mamy osady i cmentarzyska. Natomiast ukształtowanie terenu wskazuje na to, że to było bardzo dogodne miejsce do przekraczania doliny rzecznej i prawdopodobnie w tym miejscu funkcjonowała przeprawa. Szlak komunikacyjny - opowiada Piotr Alagierski, archeolog, Muzeum Ziemi Nadnoteckiej w Trzciance. 
Przedmioty, które znaleziono podczas kilkudniowych badań terenowych choć wyglądają dość niepozornie, są wyjątkowym znaleziskiem. Dzieje się tak dlatego, że nie pochodzą z tego samego okresu, wręcz przeciwnie – w ich datowaniu jest duża rozpiętość.

Zabytki to ozdoby i przedmioty użytkowe pochodzące z epoki brązu, z okresu wpływów rzymskich, wczesnego średniowiecza. Dzieli je zatem blisko 2 tys. lat. Wśród znalezionych w dolinie Noteci zabytków znajdują się główki szpil służących do spinania ubrań w czasach kultury łużyckiej, powszechnie kojarzonej z czasami Biskupina. Są także fragmenty okuć pasa z V-VI w. n.e., a także fragment klamry z XI-XII w. n.e.

Miejsce badań, jak wskazuje archeolog, ma duży potencjał i na pewno naukowcy jeszcze w nie powrócą.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group