Pierwsza w powiecie pilskim gmina chce przenieść uciążliwych lokatorów do kontenera

24.10.2019   Autor: Magdalena Lach
1028---106
Pierwszy kontener socjalny stanął w gminie Łobżenica. Otrzymała go rodzina wcześniej zamieszkująca w lokalu socjalnym i sprawiająca problemy sąsiedzkie. Burmistrz traktuje to jako eksperyment i jeżeli się sprawdzi, zapowiada zakup kolejnych.

Kontenery zafunkcjonowały w wielu polskich miastach jako tańsza wersja lokalu socjalnego. Zamieszkują je osoby wykluczone, w trudnej sytuacji życiowej. Taki też stanął w Witrogoszczy w gminie Łobżenica.Z ekonomicznego punktu widzenia kontener socjalny jest dla gminy bardziej ekonomiczny. Koszt jego postawienia to około 60 tysięcy zł. Takie mieszkanie jest ogrzewane elektrycznie, są też podłączone media. W wielu przypadkach taki obiekt ma wyższe standardy, niż niektóre mieszkania socjalne.

- Na mieszkanie socjalne potrzeba 5 metrów na osobę, czyli tutaj 35 metrów jest minimum wymagane. Ten kontener ma około 40 m2 powierzchni, więc spełniamy wszystkie kryteria - zapewnia Kazimierz Wasiak, kierownik Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Łobżenicy.

Sprawdza się też w przypadkach, gdy rodzina wykluczona społecznie sprawia problemy sąsiadom.
- Mieliśmy problem, żeby znaleźć mieszkanie dla jednej z rodzin i postanowiliśmy kupić kontener. Nie jest on przystosowany do warunków mieszkaniowych, ale robimy wszystko, żeby ten kontener dostosować do warunków i wówczas zobaczymy, czy rzeczywiście to się przyjmie - tłumaczy Piotr Łosoś, burmistrz Łobżenicy.

Przyjęło się w innych miastach. W kraju powstają już osiedla kontenerowe. Za ten w gminie Łobżenica Zakład Gospodarki Komunalnej lokatorzy ponosić będą symboliczną opłatę, bo czynsz opłaca miasto. Lokatorzy muszą opłacić tylko media, w tym ogrzewanie elektryczne. W gminie Łobżenica są 24 lokale socjalne. brakuje.

- W naszej gminie tak średnio statystycznie wpływa od 10 do 15 wniosków rocznie dotyczących przydziału lokali mieszkalnych - potwierdza Anna Gryniewicz, dyrektor MGOPS w Łobżenicy.

Kontener w Witrogoszczy stanął w sąsiedztwie innych mieszkań socjalnych utworzonych w budynku po byłej szkole. Zamieszkać ma w nim 7-osobowa rodzina sprawiająca największe problemy sąsiedzkie. Odizolowanie jej ma, zdaniem burmistrza, rozwiązać problem.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group