Ferdydurke - rozstrzygnięcie konkursu

24.10.2019   Autor: Redakcja

W niedzielę 27 października o godz. 19:00 w Teatrze Miejskim w Pile w spektaklu "Ferdydurke" wystąpią aktorzy z Teatru Fredry z Gniezna. Wśród  naszych czytelników rozlosowaliśmy trzy podwójne wejściówki na spektakl.

Aby wygrać podwójny bilet wystarczyło odpowiedzieć na pytanie: Kto napisał powieść "Ferdydurke"? Oczywiście autorem jest Witold Gombrowicz.
Szczęście w losowaniu mieli: Barbara Bareja-Cierpicka, Klaudia Obramska oraz Piotr Korczak. 

"Ferdydurke" to jednocześnie traktat psychologiczno-filozoficzny i satyra społeczna. Pełna drwiny ale i bezsilności opowieść o relacjach międzyludzkich, podszytych nieuchronnym absurdem i wszechogarniającą "gębą". Gombrowicz demaskuje napuszoną powagę i walczy ze sztucznością formy, rozważa problematykę niedojrzałości, młodości oraz opresyjności społeczeństwa i kultury – zwłaszcza polskiej, szlacheckiej, katolickiej i zaściankowej. Twórcy spektaklu zainspirowani głównymi wątkami powieści, opowiadają o wyzwoleniu człowieka z formy, narzucanej zarówno przez społeczeństwo, bliskich, jak i tradycję, system kształcenia i media oraz o ucieczce od "gęby" i schematycznego postrzegania drugiego człowieka. Trzydziestoletni Józio – główny bohater spektaklu – zostaje porwany przez dawnego nauczyciela do współczesnej szkoły, sytuacji miłosnej w nowoczesnym domu i wielopokoleniowej rodziny. Świat, w którym przystało mu istnieć jest martwy a idee przestarzałe i nieaktualne. Pojawiająca się na scenie postać Gombrowicza komentuje zastany świat i wskazuje na służebność Polaków wobec Polski – traktowanej wyłącznie serio, jako symbol i powinność.

Występują: Zuzanna Czerniejewska, Wiktoria Czubaszek (gościnnie), Iwona Sapa, Mikołaj Bańdo (gościnnie), Paweł Dobek, Maciej Hązła, Wojciech Kalinowski, Roland Nowak, Radomir Rospondek (gościnnie), Stanisław Twaróg (gościnnie), Tomasz Tywoniuk (gościnnie).
Spektakl trwa 90 minut bez przerwy.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
Pogoda
PIŁA Pogoda
Więcej informacji
PROGRAM TV ASTA
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group