Pilanie zaczęli budowę sierocińca w Ugandzie

28.08.2019   Autor: AK
1608---311
Troje pilan wróciło niedawno z Ugandy. Pojechali tam z misją budowy nowego sierocińca dla małych mieszkańców Budaki w Ugandzie. 

Pilanie rozpoczęli budowę sierocińca. Chcą zbudować dzięki hojności pilan prawdziwy dom dla 65 chłopców i 17 dziewczynek.

- Poza tym że dzieci są otoczone wielką czułością opiekunów, wielką miłością, mają jedzenie i dach nad głową, to poza tym, poza ubraniami, które mają na sobie i butami, to nie mają nic. Żadnej rzeczy, którą mogłyby nazywać własną. Także to nas trochę zasmuciło - opowiada Katarzyna Włodkowska, nauczycielka z Zespołu Szkół im. Staszica w Pile, inicjatorka akcji. 

Na tyle, że postanowili wziąć kredyt i kupić bilety lotnicze do Ugandy. Znali te dzieci od roku, ale tylko przez internet. Nauczycielki prowadziły wraz ze swoimi uczniami w Pile lekcje angielskiego. I to właśnie uczniowie zaproponowali zbiórkę. Najpierw na drobniejszą pomoc materialną, aż w końcu pojawiła się idea zbudowania im sierocińca. W zbiorkach udało się zgromadzić 14 tys. Zł. I taką kwotę zawieźli do Ugandy.Budowa już ruszyła, a zbiórka trwa nadal, bo do zakończenia inwestycji potrzebnych jest jeszcze 80 tys. zł. A plan jest ambitny. Budowę chcą skończyć...

- Do wiosny 2020 to byłoby tak optymistycznie, bo jednak budowanie tam domu wygląda kompletnie inaczej niż w Polsce. Nie ma ocieplenia, nie ma klimatyzacji, nie ma ogrzewania, więc jest dużo prostsze do wykonania, więc myślę że do wiosny by się udało to wykonać - zapewnia Jacek Wojnicki, uczestnik akcji.
Ta trójka już w lutym planuje powrót do Ugandy, by doglądać budowy. Jednak nie tylko o inwestycje chodzi. Narodziły się przyjaźnie. Tym dzieciom wystarczyła odrobina zainteresowania... i jedzenia, by poczuły się szczęśliwe. Są jednak wśród tych dzieci i takie, które mają bardzo konkretne marzenia. Eryk pragnie zostać nauczycielem historii.

- Jak będzie nauczycielem, to będzie finansował i opiekował się swoimi młodszymi braćmi z domu dziecka. Przejęliśmy się wszyscy w trójkę, podjęliśmy decyzję, że pomożemy mu finansowo. Będziemy składać się na jego studia - zapewnia Regina Wojnicka, nauczycielka ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Pile, uczestniczka akcji.

I nie przerywają zbiórki. Projekt budowy sierocińca można wesprzeć na stronie Pomagam.pl. Informacje znajdują się też na facebooku - Face to Face.

fot. Eric Majik, Jacek Wojnicki, Katarzyna Włodkowska

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
Pogoda
PIŁA Pogoda
Więcej informacji
PROGRAM TV ASTA
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group