Aktywny Ryneczek już w niedzielę

20.08.2019   Autor: Redakcja
198---1410
W najbliższą niedzielę Aktywny Ryneczek w Złotowie. Organizatorzy zapraszają od godz. 13-16.

W przestrzeni placu Paderewskiego już w niedzielę Aktywny Ryneczek.
- Poza stoiskiem muzealnym z pamiątkami lokalnymi, chętnie udostępniamy kramy zainteresowanym twórcom i kolekcjonerom. Wierzymy, że plac Paderewskiego, centralny punkt miasta, stanie się prawdziwym Aktywnym Ryneczkiem w Złotowie. Podczas trwającej trzy godziny wystawy można będzie obejrzeć wiele ciekawych przedmiotów, wymienić doświadczenia, uzyskać fachową poradę, czy też uzupełnić własną kolekcję. Zachęcamy lokalnych twórców, kolekcjonerów oraz pasjonatów ze Złotowa i okolic do prezentowania swoich zbiorów. Kramy udostępniamy bezpłatnie, po wcześniejszym zgłoszeniu w muzeum - przekonuje Kamila Krzanik-Dworanowska, dyrektor Muzeum Ziemi Złotowskiej.
 

A już 29 sierpnia 2019 (czwartek), godz. 17.00 Spotkanie z Cezarym Lisowskim "Rzeczy niepospolite. Przedmioty codziennego użytku na rynku aukcyjnym".

- Co decyduje o wartości przedmiotu? Dlaczego dwie pozornie podobne filiżanki mogą osiągać zupełnie inne wyniki sprzedaży? Jak rzeczy zwyczajne, pospolite stają się ikonami designu? Rynek designu w Polsce to wciąż raczkujący i nieustabilizowany obszar na polu handlu antykami i dziełami sztuki. Sprzedaż tego typu obiektów dotychczas odbywała się głównie na giełdach staroci, lokalnych targowiskach i w antykwariatach, a w ostatnich latach niemal zupełnie przeniosła się do Internetu. Zdecydowana większość transakcji odbywa się poprzez portale aukcyjne i ogłoszeniowe oraz na stronach społecznościowych w ramach różnego typu „grup” kolekcjonerów i fanów polskiego wzornictwa. W ofertach domów aukcyjnych projekty polskich designerów 2 poł. XX w. pojawiały się natomiast sporadycznie. Od dwóch lat aukcje designu weszły do oferty największego polskiego Domu Aukcyjnego Desa Unicum w Warszawie. Ich wyniki przyniosły wiele zaskoczeń. Padły na nich cenowe rekordy, ale z aukcji „spadły” również obiekty rangi muzealnej. Podczas spotkania w ramach wystawy „Skarby z meblościanki” omówione zostaną wybrane przykłady z oferty ww. aukcji. Będzie ono również doskonałą okazją do zapoznania się z tajnikami wycen przedmiotów oraz zasięgnięcia wiedzy, ile wart jest wazon czy serwis, który stoi u babci na meblościance - czytamy w zaproszeniu na wystawę.

Cezary Lisowski to historyk sztuki specjalizujący się w historii architektury wnętrz i wzornictwa XX w. Kurator wystaw i autor publikacji o tej tematyce. Specjalista ds. designu i sztuki użytkowej w Domu Aukcyjnym DESA Unicum. Kolekcjoner historii przedmiotów.

fot. Muzeum Ziemi Złotowskiej i Marcin Koniak

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
Pogoda
PIŁA Pogoda
Więcej informacji
PROGRAM TV ASTA
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group