Kultura wraca do miasta

29.06.2019   Autor: Jakub Sierakowski
1518---175
Dom kultury wraca do Złotowa. Tak zadecydowali radni Rady Miejskiej. Placówka pojawi się w mieście po kilkunastoletniej przerwie.


Temat domu kultury w Złotowie pojawił się kilka miesięcy temu. Decyzja o jego przywróceniu miała zostać podjęta na marcowej sesji – wtedy jednak niektórzy radni powiedzieli „veto”. Władze miasta postanowiły więc spytać o opinię w ankiecie mieszkańców.

 

  • Dobrze, że ktoś w końcu pomyślał, że kultura jest podstawą egzystencji miasta, ludzi.
  • Młodzież będzie miała gdzie rozwijać swoje możliwości, pasje. Coś się będzie działo.
  • Będzie rozrywka, będzie można przyjść, zobaczyć, porozmawiać. Ogólnie dobrze będzie.


Z takiego założenia wyszła także większość radnych. Zarówno uchwała przywracająca placówkę do życia, jak i ta ustanawiająca jej statut, zostały przegłosowane.


- Na pewno jest dużo organizacji, które robią ważne rzeczy. Nie może być tak, żeby te działania się powielały, tylko to musi być skoordynowane. Sprawa druga, myślę, że istotna i ważna – dom kultury może pozyskiwać środki zewnętrzne. Nasze krajowe lub europejskie - mówi Roman Głyżewski, radny Rady Miejskiej w Złotowie.


Niektórzy radni tonują emocje. Wszak przegłosowanie uchwał to dopiero początek drogi.

- Domu kultury w Złotowie nie było kilkanaście lat. Teraz ten dom kultury ma powstać. Jest to pierwszy krok, nie będę mówił, że jest to jakiś sukces, bo uważam, że bardzo dużo pracy przed tą osobą, która podejmie się zarządzania taką instytucją - tłumaczy radny Łukasz Piosik.


Konkurs ma zostać ogłoszony w najbliższym czasie. Nowy zarządca ma objąć placówkę od października. Jednym z podstawowych zadań tej osoby będzie zmiana koncepcji organizowania imprez w mieście.

 - Do tej pory działania kulturalne nazywaliśmy „kulturą kupowaną”. To były wydarzenia, koncerty, które kupowaliśmy i były one dostępne w naszych różnych obiektach. Działalność kulturalna dla mieszkańców to jest zaplanowane, systemowe działanie, rozwijające wrażliwość kulturalną, szczególnie dzieci i młodzieży - mówi burmistrz Złotowa, Adam Pulit.

Radni zadecydowali także o zmianach w budżecie, dotyczących utworzenia 8 miejsc zielonych w mieście. Debatowali również nad... toaletą miejską za niemal 300 tysięcy złotych w ramach budżetu obywatelskiego– w tym przypadku radni powiedzieli jednak „nie” i na to zadanie zostanie przeznaczona stara kwota, czyli 150 tys. złotych.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group