Przedstawiciele 6 komitetów starli się w debacie. Kogo przekonają?

16.05.2019   Autor: Michał Kępiński
2476---23
Sześcioro kandydatów do Parlamentu Europejskiego ze wszystkich zarejestrowanych w Wielkopolsce komitetów wyborczych wzięło udział w poniedziałkowej debacie zorganizowanej przez TV ASTA. Miała ona na celu przybliżyć sylwetki polityków, ich programy, opinie i myśli. Nie zabrakło ostrej wymiany zdań i uszczypliwości.

W poniedziałkowej debacie wzięli udział Piotr Wawrzyniak, Ewa Maria Wójciak-Pleyn, Jakub Rutnicki, Marcin Porzucek, Anna Wachowska-Kucharska i Błażej Parda. Zaczęło się dość spokojnie, bo od pytań o to jak dziś Polska wygląda w Unii Europejskiej i jak będzie wyglądać w przyszłości. Największe emocje zbudziły wzajemnie pytania kandydatów....także w języku angielskim.Piotr Wawrzyniak pytał Annę Wachowską-Kucharską między innymi o to, czy jej ugrupowanie będzie za narzucaniem przez Unię Europejską rozwiązań związanych z seksualnością i wychowywaniem dzieci w kontekście chociażby karty LGBT.

Jeśli dzisiaj Państwo pytacie o to czy jesteśmy za równością i za równymi prawami dla wszystkich Polek i Polaków bez względu na to, czy są oni heteroseksualni czy nie to my odpowiadamy, że tak – jesteśmy za taką równością - podkreśla Anna Wachowska-Kucharska, KKW Lewica Razem – Partia Razem, Unia Pracy, Ruch Sprawiedliwości Społecznej.

Pytanie dotyczące kwestii światopoglądowych zadał również Marcin Porzucek. Pytał on Ewę Marię Wójciak-Pleyn o to czy politycy Wiosny są za tym, żeby pary homoseksualne mogły adoptować dzieci.

Dla nas najważniejsze są dzieci i dobra opieka. Jeżeli dobra opiekę nad nimi sprawuje para homoseksualna jestem entuzjastą. Znacznie to bardziej jest pożyteczne i korzystne dla dziecka niż opieka księdza pedofila co zdarza się w Polsce nagminnie - przekonuje Ewa Maria Wójciak-Pleyn, KW Wiosna Roberta Biedronia.

Kandydatka Wiosny próbowała się dowiedzieć dlaczego Piotr Wawrzyniak z swoim komitetem startują w wyborach do europarlamentu, skoro bliżej im do sojuszu z Władimirem Putinem, czy Aleksandrem Łukaszenką.

To, że dzisiaj Unia Europejska nam się nie podoba, to że dzisiaj kierunek, który został narzucony już kilku, kilkunastu lat, szczególnie po traktacie Lizbońskim nie jest taki z którym my środowiska wolnościowe, konserwatywne, narodowe z którymi się nie zgadzamy to nie jest powód tego, żebyśmy tam nie byli i głośno o tym nie mówili - mówi Piotr Wawrzyniak, KWW Konfederacja Korwin, Braun, Liroy, Narodowcy. 
Jakub Rutnicki pytał z kolei Błażeja Pardę o to jakie w jego ocenie są kluczowe rzeczy i inwestycje, które można by było zrealizować dla Wielkopolski w Unii Europejskiej.

Dla nas, dla północnej Wielkopolski, dla Piły najważniejsze są projekty budowy drogi S10 i S11 i o te pieniądze musimy walczyć w przyszłym budżecie. Polacy niezależnie z jakiej grupy politycznej będą, powinni mówić jednym głosem. Jeżeli my, może nie my – my to umiemy, ale jeżeli wy się tego nauczycie to rzeczywiście odniesiemy sukces i będziemy mieli ważny głos w Unii Europejskiej - zapewnia Błażej Parda, KWW Kukiz '15.

W ramach rewanżu Jakub Rutnicki musiał odpowiedzieć na pytanie, którzy lobbyści najczęściej odwiedzają parlamentarzystów Platformy Obywatelskiej w europarlamencie. Błażej Parda nawiązał tym pytaniem do dwóch jego zdaniem sprzecznych z interesem Polski ustaw, które poparli politycy Platformy Obywatelskiej, a więc ACTA 2 i dotyczącą równego traktowania państw członkowskich jeśli chodzi o jakość żywności.

Nie po to ludzie głosują na nas, nie po to głosują na przyszłych europarlamentarzystów, żeby oni mogli realizować jakieś dziwne, szemrane interesy. Ja mogę państwa zapewnić, że jeżeli będę miał wielki zaszczyt państwa reprezentować w Europarlamencie to będę robił wszystko, żeby skutecznie realizować dobre projekty dla Piły, Chodzieży, Trzcianki i całej północnej Wielkopolski - przekonuje Jakub Rutnicki, KKW Koalicja Europejska PO, PSL, SLD, N. i Zieloni.

Anna Wachowska-Kucharska pytała natomiast Marcina Porzucka o realizację obietnic wyborczych i o to dlaczego rząd Prawa i Sprawiedliwości nie wywiązał się z programu mieszkanie plus.

Mamy bardzo konkretny program mieszkanie plus, trzeba korzystać z działek, które są w zasobie skarbu państwa, czy w zasobie spółek skarbu państwa. Pokazujemy bardzo konkretne rozwiązania, natomiast do tanga potrzeba dwojga, a nie ma ze strony samorządowców Platformy Obywatelskiej, ale także można by znaleźć nielicznych samorządowców związanych z lewicą, którzy niezbyt chętnie chcą uczestniczyć w programach rządowych - mówi Marcin Porzucek, KW Prawo i Sprawiedliwość.

Kandydaci musieli się zmierzyć także z pytaniami prowadzącego, na które mogli odpowiedzieć tylko tak lub nie. Paweł Różycki starał się dowiedzieć, czy politycy są za wejściem Polski do strefy euro, co myślą o dyrektywie o prawach autorskich i czy przyjęliby do naszego kraju migrantów.

Odpowiedzi na te i inne zagadnienia będzie można poznać oglądając powtórkę debaty wyborczej w sobotę o godzinie 15.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group