Asta Video Fest

Jesteśmy już od 15 lat w Unii Europejskiej

01.05.2019   Autor: AK
---

Dziś mija 15 lat od wejścia Polski do Unii Europejskiej. Jak dziś z perspektywy czasu oceniamy ten historyczny moment?

Entuzjazm i ogromne nadzieje – takie emocje dominowały 15 lat temu, gdy Polska wchodziła do Unii Europejskiej. Wielu świętowało ten historyczny moment. Radości towarzyszyły też lęki, bo wchodziliśmy w nieznane.

- Obawy mam takie, że niestety wszystko podrożeje w naszym kraju i gdy wejdzie euro naprawdę nie wiem co to będzie mam nadzieję wypłaty wzrosną adekwatnie do cen w sklepach - mówiła młoda pilanka.

Po 15 latach naszego członkostwa Komisja Europejska przeprowadziła badania „Jak Unia Europejska inwestuje w Polsce”. Aż 80 proc. respondentów twierdzi, że unijne wsparcie przyniosło Polsce dobre inwestycje. Negatywne skutki dofinansowań dostrzega niecałe 5 proc. badanych.

W ciągu 15 lat do Wielkopolski trafiło ok. 70 mld zł. Wyobraźmy sobie nowy model Tesli. Samochód ten kosztuje średnio 342 tys. zł. Czyli za 70 mld zł można kupić ok. 205 tys. sztuk Tesli. Oznacza to, że co 17 mieszkaniec Wielkopolski, bo jest nas 3,5 mln mógłby jeździć nową Teslą. Czyli z takiego luksusu korzystaliby wszyscy mieszkańcy Kalisza, Konina oraz połowa mieszkańców Piły.

Albo po prostu można sobie wyobrazić, że każdy z Wielkopolan otrzymałby na rękę ok. 20 tys zł.

- To jest czas po pierwsze pewnej satysfakcji, że osiągnęliśmy unijne standardy, że przyjęto nas do rodziny krajów demokratycznych, które takie właśnie standardy spełniają i że mogliśmy spełnić marzenie pokoleń o tym żeby być blisko z krajami Europy zachodniej z tym centrum cywilizacyjnym naszego kontynentu po drugie to 15 lat naprawdę dynamicznego rozwoju - mówi Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego.

W każdej dziedzinie życia. Dzięki dotacjom unijnym wyremontowano grubo ponad 1 tys. km dróg publicznych, zbudowano ponad 1 tys. km kanalizacji, ułożono 4,5 tys. km sieci światłowodowych. Szybka sieć internetowa pojawiła się też w placówkach oświatowych.

Fundusze unijne kierowane są też na publiczny transport zbiorowy. Na zakup nowego taboru kolejowego trafiło ponad 236 mln zł. Dofinansowaniem objęta została także komunikacja miejska.

- Gdy mówimy o infrastrukturze transportowej to jest kwota ponad 2 miliardy złotych, które mogliśmy zainwestować właśnie w to przedsięwzięcie i z tego ponad miliard złotych to inwestycje w sferze kolejowej a więc i modernizacja linii kolejowej, główne takie zadanie realizowane przez nas to modernizacja linii z Poznania do Piły - wymienia Wojciech Jankowiak, wicemarszałek województwa wielkopolskiego.

Także miasta zmieniają swój wizerunek. W ostatnim konkursie na rewitalizację 12 samorządów otrzymało ponad 100 mln zł.

Dotacje unijne wspierają też biznes i innowacje. Powstają dzięki dotacjom unijnym strefy przemysłowe, pieniądze trafiają na badania i nowe rozwiązania technologiczne.

Ale pojawiły się też zagrożenia. Największe to brak jedności w Unii Europejskiej

- Europa podzielona Europa nie zintegrowana w wielkim świecie jest nie będzie się także czuła bezpiecznie i o tym także trzeba pamiętać że to jest tak wielka wartość że bardziej trzeba pilnować i bardzo trzeba o nią dbać - przestrzega Danuta Hübner, europarlamentarzystka.

Bo unia nie jest dana nam raz na zawsze.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group