Student PWSZ - Mistrzem AMP w Judo!

15.04.2019   Autor: Redakcja
---

W tym roku ponad 280 zawodników rywalizowało o medale w hali sportowej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. St. Staszica w Pile, której przyznano organizację tej wyjątkowej imprezy.

Do Piły zjechali reprezentanci uniwersytetów, politechnik, akademii i innych szkół wyższych. Wielu z nich to aktualni Mistrzowie Polski, Europy, uczestnicy Uniwersjad, Pucharów Świata i Europy.

W pierwszym dniu zobaczyć można było rywalizację mężczyzn w siedmiu kategoriach wagowych oraz w kategoriach uczelnianych. Walki eliminacyjne wyłoniły najlepszych zawodników.

W wadze do 60 kg, najlepszy okazał się Szymon Śmiegel (UKW Bydgoszcz). Mistrzem kategorii do 66 kg został Szymon Jasiński (UW Warszawa). W rywalizacji o złoto w wadze do 73 kg, stanęli Ksawery Morka (AWF Warszawa) i Mateusz Salisz (AWF Katowice) – tu lepszy okazał się zawodnik z Warszawy. Waga do 81 kg należała również do zawodnika ze stolicy – Kyrylo Veselovskyi zdominował rywala z Uniwersytetu Łódzkiego. Ciekawym widowiskiem był pojedynek o złoto w kategorii do 90 kg. Tu zmierzył się reprezentant gospodarzy mistrzostw – Tomasz Drzewiecki z PWSZ w Pile z Adrianem Świczewskim z Politechniki Rzeszowskiej. Efektowny rzut przeciwnika na matę na matę zagwarantował złoto Tomkowi.

Drugiego dnia AMP w Judona matach stanęły kobiety w 7 kategoriach wagowych. Zanim jednak panie rozpoczęły rywalizację, mogliśmy zobaczyć ostatnie kategorie wagowe mężczyzn – do i powyżej 100 kg.

Kategoria wagowa do 100 kg należała do Michała Dudka (AWFiS Gdańsk), który pokonał Kamila Kroca (PŁ Łódź). Warto podkreślić, że w tej kategorii mogliśmy również kibicować zawodnikowi z PWSZ w Pile – Mateuszowi Gule, który ostatecznie uplasował się na czwartej pozycji. Złoto w wadze najcięższej wywalczył warszawski zawodnik – Oleksii Lysenko (UKSiW Warszawa).

W rywalizacji kobiet na podium również stanęły już utytułowane zawodniczki. Jedną z nich była Anna Załęczna (UMK Toruń), która zdobyła złoto w kategorii powyżej 78 kg.

W kategorii do 78 kg, na macie stanęły klubowe koleżanki z AWF z Warszawy – tu lepsza okazała się Justyna Śliwa. Złoto w kategorii do 70 kg zdobyła Karolina Miller (AWFiS Gdańsk). Również zawodniczka z AWF, ale z Katowic – Zuzanna Komarek, stanęła na najwyższym miejscu podium w wadze do 63 kg. Anna Walkowiak (PP Poznań) pokonała rywalkę z Krakowa i zdobyła złoto w kategorii do 57 kg. W wadze do 52 kg rywalki zdeklasowała Patrycja Skupień (UŁ Łódź), natomiast w najlżejszej kategorii – do 48 kg, wygrała Anna Olejnik z Wielkopolski (UAM Poznań).

Ciekawie ułożyły się wyniki w klasyfikacji generalnej uczelni. Pierwsze miejsce przypadło Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. W klasyfikacji uniwersyteckiej, I miejsce również zdobyła uczelnia z Warszawy – Uniwersytet Warszawski, a w grupie uczelni technicznych, wygrała Politechnika Łódzka.

W mistrzostwach udział wzięło 15 uniwersytetów, 10 uczelni technicznych, 3 uczelnie medyczne, 4 uczelnie wychowania fizycznego, 6 uczelni społeczno-przyrodniczych, 3 wyższe szkoły zawodowe oraz 5 uczelni niepublicznych.