Stracili oszczędności. Oszuści podali się za urzędników

05.04.2019   Autor: Redakcja

Dwóch seniorów, jeden z Piły, drugi z powiatu pilskiego straciło oszczędności życia. Sprawcy podając się za pracowników wodociągów i urzędu obrabowali mieszkania.

W czwartek oszuści zapukali do drzwi seniorów. Jeden sprawca rozmawiał ze starszą osobą, drugi w tym czasie plądrował mieszkanie. Do kradzieży doszło w Pile i w jednej z podpilskich miejscowości.

Oszuści naciągają też przedsiębiorców. Podszywają się pod Urząd Patentowy RP.

- Oszuści działając w celu osiągnięcia korzyści majątkowej doprowadzają do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w ten sposób, że rozsyłają do firm chcących dokonać wpisu zastrzeżonego znaku towarowego w rejestrze Urzędu Patentowego RP pisma, gdzie jako nadawca figuruje firma Ewidencja Własności Przemysłowej. Z treści pism wynika, że w celu dokonania wpisu należy dokonać przelewu na wskazany na piśmie numer rachunku bankowego. Na tej podstawie firmy dokonują przelewów, sądząc, że są to przelewy bezpośrednio związane z wpisem znaku w Urzędzie Patentowym RP i że to Urząd Patentowy bądź firma bezpośrednio z nim związana jest odbiorcą tych przelewów.

W ten sposób pokrzywdzone podmioty są wprowadzone w błąd co do rzeczywistych danych właściciela rachunku bankowego oraz co do prawidłowości i zasadności wykonanych przelewów bankowych. Do tej pory w przedmiotowych pismach wysyłanych do firm były wskazywane do wpłat różne numery rachunków bankowych prowadzonych w kilku bankach.

Policjanci prowadzą postępowanie przygotowawcze aktualnie przeciwko 10 podejrzanym o tego rodzaju oszustwa. Należy nadmienić, że postępowanie ma charakter rozwojowy, a w toku czynności prowadzonych do sprawy ujawniane są kolejne banki i kolejne rachunki bankowe, na które osoby fizyczne oraz podmioty gospodarcze dokonywały wpłat, a co za tym idzie regularnie poszerza się również grupa osób i firm pokrzywdzonych - informuje Komenda Głowna Policji.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
Pogoda
PIŁA Pogoda
Więcej informacji
PROGRAM TV ASTA
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group