Nielegalna fabryka papierosów pod Wałczem

28.02.2019   Autor: Redakcja
---

Policjanci z Ostrowa Wielkopolskiego odkryli wielką fabrykę podrabianych papierosów między Wałczem a Trzcianką. Zatrzymano 29 osób. Policjanci przez kilka dni będą zabezpieczać miliony sztuk wyprodukowanych papierosów, kilkadziesiąt ton tytoniu i maszyny do nielegalnej produkcji.

Piętnaście specjalnie wynajętych „tirów” będzie użytych przez wielkopolskich policjantów do likwidacji wielkiej, nielegalnej fabryki podrabianych papierosów. Przez najbliższe kilka dni funkcjonariusze z Ostrowa Wlkp, z KWP w Poznaniu i innych jednostek będą zabezpieczać kontrabandę oraz sprzęt do produkcji.

Fabryka działała tuż za granicą Wielkopolski, już na terenie Województwa Zachodniopomorskiego. W poniedziałkowej akcji wzięli udział także policjanci z KWP w Poznaniu oraz z kilku komend powiatowych.

Po wejściu na teren wytypowanych posesji zatrzymano 29 osób. Okazało się, że większość z nich (24 osoby) to obywatele Ukrainy, zatrudnieni do prac fizycznych przy produkcji. Pięć osób zatrzymanych to Polacy. Dwóch mężczyzn pochodzących z województwa Łódzkiego to prawdopodobnie organizatorzy i liderzy tej grupy przestępczej.

Kiedy funkcjonariusze wchodzili do pomieszczeń, wszystkie maszyny pracowały pełną parą. Były tam zainstalowane nowoczesne urządzenia do tego rodzaju produkcji, m.in. krajalnica do tytoniu, suszarnia, linia produkcyjna do wytwarzania papierosów, nowoczesne automaty do pakowania i opakowania zbiorcze. Wykorzystywano również agregat prądotwórczy o dużej mocy, żeby nie korzystać z normalnej sieci energetycznej.

W halach produkcyjnych i magazynowych policjanci odkryli ogromne ilości gotowych podrabianych papierosów. Były to podróbki znanych, popularnych światowych producentów. Znaleźli również kilkadziesiąt ton tytoniu oraz bardzo dobrej jakości podrabiane opakowania.

Z zebranych informacji wynika, że papierosy trafiały do Wielkiej Brytanii, Norwegii, Holandii i Islandii. Są to kraje, w których cena papierosów jest bardzo wysoka, a zyski z nielegalnej produkcji największe. Wartość zabezpieczonej kontrabandy i maszyn do produkcji może wynosić kilkadziesiąt milionów złotych.

Zatrzymane osoby pozostają w dyspozycji Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wlkp. Policjanci przedłożyli prokuraturze materiały dowodowe dające podstawę do sformułowania zarzutów. Do Sądu trafił już wniosek o tymczasowe aresztowania wszystkich podejrzanych.

Źródło:
http://www.wielkopolska.policja.gov.pl
Andrzej Borowiak/IL

fot.: Policja Wielkopolska

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group