Dopalacze wciąż groźne

27.10.2018   Autor: Redakcja
---

250 osób z różnych instytucji i organizacji rozmawiało w piątek w Chodzieży o współczesnych zagrożeniach: środkach odurzających, alkoholizmie, a także związaną z nimi przemocą w rodzinie.

Konferencję zorganizował Zespół Kuratorskiej Służby Sądowej Sądu Rejonowego w Chodzieży i Komenda Powiatowa Policji w Chodzieży. Funkcjonariusze policji podkreślali, że zdarzeń o podłożu alkoholowym jest coraz więcej.

- I one się przekładają też na kwestie przemocy w rodzinie, bo bardzo często jest to czynnik, który współtowarzyszy takim zachowaniom. Jeśli chodzi o narkotyki dopalacze i środki odurzające, to tendencja utrzymuje się na podobnym poziomie - mówi Karolina Smardz-Dymek, oficer prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Chodzieży.

Policjanci wskazali także, że dopalacze to wciąż ogromny problem wśród młodych osób. Działają podobnie do narkotyków, zmieniają zachowanie i mogą doprowadzić do śmierci nawet po jednorazowym zażyciu. Gadżety ułatwiające przyjmowanie narkotyków i dopalaczy mogą mieć formę przyborów szkolnych, co często wprowadza w błąd rodziców. Kuratorzy rodzinni mówili z kolei o nadzorze nad osobami skazanymi za przemoc w rodzinie i narzędziami jakimi dysponują.

- Takimi jak obowiązki aprobacyjne, nakładanie, rozszerzanie, możemy też badać skazanych alkomatem na zawartość alkoholu. Mamy też możliwość sprawdzania skazanych, czy wywiązują się z obowiązków poprzez kontakt z terapeutami - wyjaśnia Wojciech Bełka, kierownik Zespołu Kuratorskiej Służby Sądowej Sądu Rejonowego w Chodzieży.

Jednym z największych problemów, na jaki w ostatnim czasie zwracają uwagę kuratorzy, jest wzrost liczby spraw alimentacyjnych i osób, które uchylają się od obowiązku alimentacyjnego. Oprócz funkcjonariuszy policji i kuratorów o swojej pracy ze sprawcami jak i ofiarami przemocy mówili także przedstawiciele sądu okręgowego oraz miejskich i gminnych ośrodków pomocy społecznej. Wszyscy wyrazili nadzieję, że wymiana doświadczeń pozwoli na skuteczniejszą walkę z przemocą w rodzinie.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
Najnowsze
Pilne
Pogoda
PIŁA Pogoda
Więcej informacji
PROGRAM TV ASTA
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group