Miasto Piła: 5 tys. zł dopłaty do wymiany pieca

13.04.2018   Autor: Artur Maras
---

Gmina Piła dofinansuje wymianę pieców. Oferta kierowana jest do mieszkańców, którzy chcą zastąpić stare źródła ogrzewania na nowoczesne i bardziej ekologiczne, a zyskać przy tym do 5 tys. zł dotacji. Projekt ten ma znacznie poprawić jakość powietrza w okresie grzewczym w mieście.

Zdarzają się dni kiedy nad Piłą rozpościera się szkodliwy smog. Miejskie władze od kliku lat starają się poprawić jakość powietrza.

- Ten cel realizowany jest wieloma projektami. Obserwujecie państwo wymianę floty autobusów na proekologiczne, te projekty związane z panelami fotowoltaicznymi, a dzisiaj kolejna propozycja, którą polecam państwa zainteresowaniu, powinna znacząco poprawić jakość powietrza, którym oddychamy zimą - zapewnia Beata Dudzińska, zastępca prezydenta Piły.

Wiele wskazuje na to, że czystszym powietrzem pilanie odetchną już w trakcie najbliższej zimy. Wszystko przez projekt dopłat do pieców, kierowany do mieszkańców miasta. Gmina chce dopłacić do wymiany ogrzewania połowę wartości, ale nie więcej niż 5 tys. złotych. Oferta skierowana jest do osób fizycznych, które mają tytuł prawny do nieruchomości zlokalizowanej na terenie Piły, a w przypadku, gdy podmiot nie jest właścicielem budynku lub lokalu, musi mieć pisemną zgodę właściciela na wykonanie wymiany źródła ogrzewania.

- W tym roku zgodnie z uchwałą Rady Miasta przeznaczamy kwotę wstępną 200 tys. zł. Jeżeli będzie duże zainteresowanie mieszkańców, to być może ta kwota zostanie zwiększona. W zależności od zainteresowania mieszkańców program ten może być rozszerzony na lata następne - wyjaśnia Lidia Plewa z Urzędu Miasta w Pile.

Urzędnicy szacują, że koszt wymiany pieca nie przekracza 10 tys. zł. Na początek środków na dopłaty wystarczy więc dla kilkudziesięciu domów. Kto pierwszy ten lepszy. Jeśli będzie więcej chętnych, zostanie także utworzona lista rezerwowa. Tym bardziej, że zgodnie z obowiązującym prawem wszystkie stare i nieekologiczne piece muszą zostać wymienione do 2024 roku.

Wnioski będą zbierane od 1 czerwca do końca września.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group