Szkoły średnie już walczą o uczniów

15.02.2018   Autor: Michał Kępiński
---

Szkoły średnie przygotowują ofertę edukacyjną na rok szkolny 2018/19. To spore wyzwanie, by wypracować ją tak by odpowiadała obecnej sytuacji na rynku pracy. Pracodawcy alarmują, że jeżeli młodzież nie będzie uczyła się zawodów, to już za kilka lat zabraknie pracowników.

– Celem takich konsultacji jest po pierwsze przedstawienie oferty edukacyjnej na rok 2018/2019, ale również zebranie informacji zwrotnej czego oczekuje rynek pracy i jak oświata może naprzeciwko temu wyjść. I to jest główny cel, żeby dopóki mamy moment do zatwierdzenia przez zarząd powiatu oferty edukacyjnej to możemy ją jeszcze uzupełniać, modyfikować, wprowadzać nowe zawody, czyli żeby oferta była dostosowana do rynku pracy - tłumaczy Łucja Zielińska, dyrektor wydziału oświaty w Starostwie Powiatowym w Pile.

Dlatego na konsultacje zostali zaproszeni nie tylko przedstawiciele szkół, ale także przedsiębiorcy, którzy zgodnie podkreślali, że jeżeli utrzyma się obecny trend, to za kilka lat właściciele firm zaczną je zamykać, bo zabraknie pracowników. Aktualnie brakuje tak zwanych szkół branżowych, które kształciłyby w konkretnych zawodach. Pracodawcy zadeklarowali pomoc w szkoleniu uczniów w swoich zakładach pracy w oparciu o najnowsze technologie.

Ważnym i skutecznym sposobem na zachęcenie do wybrania danej szkoły, czy kierunku byłyby stypendia, które fundowałyby firmy. Wszystkie głosy zostały odnotowane i przekazane zarządowi powiatu, tak by najlepiej dopasować ofertę edukacyjną na zbliżający się nowy rok szkolny.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group