Ofensywa Światłowodowa ASTA-NET

06.02.2018   Autor: Redakcja
---

Jak wiemy, Internet jest w dzisiejszych czasach narzędziem niezbędnym do funkcjonowania nie tylko w sferze zawodowej, ale również prywatnej. Do tej pory w miejscowościach średnich i mniejszych, tego typu usługa była dostępna tylko drogą radiową, czyli poprzez urządzenia, dla których warunki atmosferyczne są niezmiernie ważne dla ciągłości usług, albo po kablach miedzianych. Jak często brakowało Państwu dostępu do Internetu w okresie burzowym? ASTA-NET ma na to rozwiązanie- o tym oraz o planach rozwojowych spółki rozmawialiśmy z Dyrektorem Departamentu Sprzedaży i Obsługi Klienta - Łukaszem Woźniakiem.

Witam, co dokładnie proponuje ASTA-NET?
ASTA-NET należy do największych operatorów w Wielkopolsce, stawiamy na ciągły rozwój usług i rozszerzanie zasięgu. Naszym celem jest być pożądanym i najczęściej wybieranym dostawcą usług telekomunikacyjnych. Działamy na północy województwa, ale wychodzimy też na sąsiadujące z Wielkopolską tereny województwa zachodniopomorskiego. W zasięgu ASTA-NET jest ponad 80 tys. gospodarstw domowych, a usługi świadczymy blisko 50 tys. klientom. Najwięcej klientów mamy w Pile (prawie 16 tys.), gdzie jest nasza siedziba i skąd się historycznie wywodzimy.

Rozumiem liczby, ale co takiego Was wyróżnia, przecież na rynku macie sporą konkurencję?
No właśnie - ta konkurencja pozwala nam wysoko mierzyć i ciągle dążyć do tego, aby usługi były na jak najwyższym poziomie. Dzisiaj nie wystarczy oferować wysokiej przepływności Internetu – należy zapewnić komplementarne usługi multimedialne– dostęp do Internetu, również mobilny, telewizję – także w wersji mobilnej czy usługi telefoniczne, oraz liczne usługi dodatkowe. Pożądany operator powinien gwarantować jakość i dostępność usług, wsparcie serwisowe 24/h oraz być blisko klienta. Naszą przewagą są zasoby - zapewniamy wysoką dostępność infolinii oraz punktów obsługi Klienta, nawet w weekendy. Posiadamy wykwalifikowaną kadrę inżynierów i specjalistów, zorientowaną na potrzeby naszych klientów. Klient ma do wyboru wszystkie formy kontaktu - telefon, Internet, kontakt bezpośredni w salonie albo wizyta w domu. Dzięki nam mieszkańcy regionu mają dostęp do TV ASTA, w której relacjonujemy wiele lokalnych i regionalnych wydarzeń, często kreujemy dyskurs publiczny na ważne dla lokalnych społeczności tematy. Fakt posiadania w ofercie TV ASTA stanowi znaczącą przewagę konkurencyjną, gdyż nierzadko okazuje się to decydującym czynnikiem, by wybrać nasze usługi. Nie mogę nie wspomnieć o najważniejszym czyli o najnowocześniejszej technologii, czyli o światłowodzie…

I tu się zatrzymajmy, bo pewnie każdy o tym słyszał, a nie każdy wie czym jest ta technologia
Każdy z nas potrzebuje Internetu szybkiego i niezawodnego. Najnowsze rozwiązania technologiczne gwarantują nam to w 100%, ponieważ światłowód przy transmisji danych zamiast prądu wykorzystuje wiązkę światła, a na nią nie mają wpływu panujące warunki zewnętrzne. Sieci światłowodowe są całkowicie odporne na zakłócenia zewnętrzne oraz korozję wykazując niewielką awaryjność sieci. Nieograniczony transfer internetowy, cyfrowa jakość obrazu i dźwięku, stabilne łącze ze względu na dużą odporność na zakłócenia oraz gwarancja bezpieczeństwa danych z uwagi na fakt, że niemożliwe jest podłączenie się do niej osób niepożądanych – to nie jedyne zalety tej technologii. Warto wiedzieć, że przepustowość łącza światłowodowego nie jest dzielona pomiędzy użytkowników z jednego budynku, dzięki czemu abonent korzysta z pełnej szybkości łącza.

Czy te rozwiązanie jest kierowane do mieszkań czy do firm?
Nie ma to znaczenia. Dostęp do najnowocześniejszych technologii światłowodowych to korzyści dla każdego w wielu dziedzinach życia - w edukacji, życiu społecznym, kulturowym i zawodowym mieszkańców, ale także w biznesie. Inaczej mówiąc światłowód to potencjał do rozwoju osobistego i zawodowego.

Zapewne technologią światłowodową obejmujecie tylko duże miasta?
Absolutnie nie. Jesteśmy też w wielu mniejszych miejscowościach, co jest m.in. efektem realizacji przez firmę wielu projektów unijnych budowy sieci w obszarach białych plam, umożliwiło nam to dotarcie z usługami do miejsc pozbawionych wcześniej infrastruktury telekomunikacyjnej. W 2016 roku zakończyliśmy ogromną inwestycję obejmującą swym zasięgiem 108 miejscowości z powiatów pilskiego, złotowskiego i czarnkowsko-trzcianeckiego. Już prawie 60 % mieszkańców tych miejscowości korzysta z usług światłowodowych. Rok 2017 to kolejny duży projekt rozwoju sieci światłowodowej w obszarach białych plam, realizowany ze wparciem unijnym (Program Operacyjny Polska Cyfrowa 1.1), obejmujący swoim zasięgiem cztery gminy z powiatu chodzieskiego (Margonin, Budzyń, Chodzież, Szamocin) oraz cztery w powiecie wałeckim (Człopa, Tuczno, Wałcz, Mirosławiec). Ta inwestycja zakończy się na początku 2018 roku.

To jakie plany na przyszłość?
Bardzo ambitne ponieważ ASTA-NET pozyskała dotację w ramach kolejnego rozdania Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa w wysokości 27 mln zł na inwestycję o wartości przekraczającej 45 mln zł. Za tę kwotę wybudujemy sieć o łącznej długości ponad 800 km, obejmującą zasięgiem 17 205 gospodarstw domowych na północy województwa wielkopolskiego w 5 powiatach: pilskim, złotowskim, chodzieskim, czarnkowsko-trzcianeckim, wągrowieckim. Planujemy również podłączyć wszystkie szkoły w tych powiatach. Ta ogromna inwestycja to wielka szansa dla Nas wszystkich, ponieważ dzięki niej możemy być blisko ludzi, nie tylko pod kątem dostarczania usług, ale także rozwoju zawodowego, bo przecież budując sieć, budujemy również miejsca pracy dla mieszkańców naszego regionu.

Wspomniał Pan o podłączaniu szkół, co to oznacza?
W obecnych czasach nie można sobie wyobrazić lekcji informatyki bez dostępu do Internetu, bądź braku możliwości skorzystania z pomocy naukowej w domu. Chcemy w 2018 roku wprowadzić placówki edukacyjne w cyfrową erę - szkoły znajdujące się na terenie powiatów i gmin północnej Wielkopolski zostaną podłączone do nowoczesnej sieci światłowodowej. Inwestycja ta będzie finansowana ze środków własnych ASTA-NET jako wkład operatora w rozwój społeczeństwa informacyjnego. W przyszłości inwestycja w światłowód umożliwi przyłączenie placówek szkolnych do Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej (OSE), a co za tym idzie – możliwość rekompensaty z budżetu Państwa środków wydatkowanych na usługę dostępu szerokopasmowego w szkołach. To oznacza realne oszczędności w budżetach samorządów.

Zgodnie z ustawą, Ogólnopolska Sieć Edukacyjna, połączy wszystkie szkoły w Polsce. Istotne jest, aby łącze spełniało parametry techniczne zakładane w ustawie, pozwalające na świadczenie usługi symetrycznej przepustowości na poziomie minimum 100 Mb/s pomiędzy każdą jednostką światłowodową podłączoną do inwestycji. Łącze zapewniane przez ASTA-NET gwarantuje spełnienie tych parametrów.

Połączenie wszystkich placówek oświatowych w Ogólnopolską Sieć Edukacyjną (OSE) umożliwi nowe formy kształcenia i pozwoli na wyrównanie szans edukacyjnych uczniów w całej Polsce, w szczególności tych z mniejszych miejscowości i wsi. Już prowadzimy rozmowy z gminami, aby wspólnie zrealizować ten cel. My, ASTA-NET, mamy ambicje zrobić to jako pierwsi w kraju.

To pozostaje mi życzyć realizacji planów, bo myślę że rozwój ASTA-NET to rozwój naszych mieszkańców, w sferze zawodowej jak i pod kątem jakości życia.

Jesteśmy stąd, chcemy dobrze służyć regionowi i jego mieszkańcom.

Dziękuję za rozmowę.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group