Ławeczka Staszica stanęła na placu Konstytucji

09.10.2017|Autor: Artur Maras

Na placu Konstytucji 3 Maja w Pile została dziś uroczyście odsłonięta Ławeczka Staszica. Na ten moment czekali mieszkańcy Piły, szczególnie ci, którzy głosowali na nią w budżecie obywatelskim.

Być narodowi użytecznym. Czyja to dewiza? Oczywiście Stanisława Staszica, największego z pilan, który od dzisiaj oficjalnie ma w mieście swoją ławeczkę.

Pomysł na powstanie ławeczki Staszica nie był nowy. Początkowo miała ona stanąć na pilskim deptaku i być oddana z okazji obchodów 500-lecia Piły. Konkurs został ogłoszony dwukrotnie jednak nie przyniósł rozstrzygnięcia i w 2013 roku projekt został zawieszony. Kolejna szansa pojawiła się dzięki budżetowi obywatelskiemu. Ławeczka kosztowała 125 tysięcy złotych.

Rzeźba oficjalnie została odsłonięta o godz. 14.30. Projekt był jednym z czterech nadesłanych na konkurs. Autorem zwycięskiego jest dr Norbert Sarnecki, absolwent Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.

Stanisława Staszica przegląda pierwsze wydanie swojego dzieła „Przestrogi dla Polski”, unoszącego zamyślony wzrok znad  lektury w stronę osoby, który przysiada obok niego.

Stanisław Staszic nie przez przypadek ubrany jest w strój francuski, model z roku 1812, bo kształcił się w Paryżu. Natomiast sama konstrukcja ławki nawiązuje do ikonografii Ogrodów Łazienkowskich ujętych na akwarelach Zygmunta Vogla z 1795 roku oraz pałacu w Nieborowie.

Przeczytaj więcej o: ławeczka staszica, Ławeczka Staszica stanęła na placu Konstytucji, plac konstytucji 3 maja w pile

Nie jesteś anonimowy. Twoje IP zostanie zapisane w naszej bazie danych.

 • hehe

  śmieszne, przez 2 lata nie można było zbudować ławki, dopiero za pieniądze z budżetu obywatelskiego wywalono w błoto 125k by uhonorować człowieka, który tylko urodził się w Pile i miasto miał w poważaniu, bo nawet nie jest w Pile pochowany, ale to takie typowe dla PO by wydawać publiczne pieniądze na coś co jest zbędne… panie Głowski, kiedy otwarcie kolejnego hydrantu?

  • witcher

   no niech tylko PiS przejmie miasto,zaroi się od pomników Kaczyńskiego i smoleńskich tablic,tak licznych jak szpetnych

   • hehe

    a Ty znowu swoje farmazony wypowiadasz publicznie? tabletki się skończyły? wszędzie PiS widzisz, to już nie jest nawet obsesja

    • witcher

     co tak nerwowo?bo koło twych bóstw,smród coraz większy?,może jakieś tabletki ?

     • pilanin

      a jakie polecasz? bo jak mniemam przynajmniej od maja 2015 roku bez psychotropów nie dałbyś rady przeżyć ani jednego dnia.

     • AntyPO

      a smrodu wokół twoich bóstw z PO i N nikt nie przebije.

  • Grajux

   Właśnie i to ludzie wybrali, więc nie wiem czemu się czepiasz. Bo gdyby ludzie tego nie chcieli by tego nie wybrali do budżetu obywatelskiego 🙂 To wygląda bardziej na czepianie się tylko bo, ktoś z PO, jakby to ktoś z PiS robił, co tyle pomników smoleńskich ma powstać to jakoś Pan się nie czepia.
   Jak dla mnie to bardzo fajny pomysł. I wybrany przez ludzi, pamiętajmy. Mógł Pan głosować na coś innego i mówić znajomym by nie głosowali na ławkę to by jej pewnie nie było.

   • Józef S.

    “Nieważne, kto głosuje, ważne kto liczy głosy”

    • Grajux

     To tak samo teraz mogę powiedzieć co do zbliżających się wyborów. Takie teksty to naprawdę słabe 🙂 Teraz PiS będzie liczył głosy i co mam od razu mówić, że będzie oszukiwał. Pójdę zagłosować i tak bez względu co się będzie dziać. Tak samo z budżetem obywatelskim, zawsze głosuję, a większość nawet nie zagłosuje a później się wypowiada.
     Pan głosował chociaż?

     • Józef S.

      Podczas wyborów liczenie głosów kontroluje/liczy komisja składająca się z przedstawicieli różnych partii. Proszę mi powiedzieć jak wygląda kontrola obywatelska podczas głosowania na budżet obywatelski?

     • Bartek Mirowski

      Był ogłoszony nabór do komisji liczącej głosy. W pracach tych wzięli udział również mieszkańcy Piły. Zachęcam do zgłaszania się w przyszłorocznym budżecie, będzie miał Pan możliwość kontroli obywatelskiej podczas głosowania.

     • Józef S.

      Regulamin głosowania nie wspomina nic o takiej komisji wymienia tylko ale już w innej funkcji Zespół Opiniujący składający się z pracowników UM oraz jednostek podległych.Gdzie mogę znaleźć informacje( mogą być oczywiście archiwalne) nt. naboru do tej komisji? http://www.pila.pl/pl/aktualnosci/pilski-budzet-obywatelski-na-rok-2017.html

     • Bartek Mirowski

      Polecam rozdział 4, §22 punkt 4 Zasad Zasady Konsultacji Społecznych Pilskiego Budżetu Obywatelskiego na 2018 rok:

      “W celu ustalenia wyników głosowania Zarządzeniem Prezydenta Miasta Piły powołana zostanie Komisja Konsultacyjna. Jej zadaniem będzie policzenie głosów oddanych podczas konsultacji prowadzonych w formie tradycyjnej. Komisja zostanie powołana spośród przedstawicieli jednostek pomocniczych – osiedli – po jednym przedstawicielu na osiedle. W przypadku obszarów zniesionych osiedli: Zamość, Śródmieście i Jadwiżyn członkowie komisji zostaną wyłonieni spośród zainteresowanych mieszkańców tych obszarów”.

      Na podstawie powyższego zarządzenia zostało podpisane kolejne: Zarządzenie w sprawie powołania Komisji Konsultacyjnej do spraw ustalenia wyników Pilskiego Budżetu Obywatelskiego na 2018 rok: http://bip.pila.pl/cms_inc/cms_pobierz_dokument.php?id=5296&dok_id=21105

      Ogłoszenie o naborze do komisji: http://www.pila.pl/pl/news/pilski-budzet-obywatelski-wydluzenie-glosowania-i-propozycja-dla-mieszkancow.html

      Fakt pracy komisji również został upubliczniony: http://www.pila.pl/pl/news/komisja-konsultacyjna-ds-budzetu-obywatelskiego.html

     • Józef S.

      Mamy więc komisje dopiero od budżetu na rok 2018 ja w linku powołałem się na regulamin na rok 2017 gdzie takiego zapisu nie ma podobnie jak w poprzednich latach ale dobrze, że jest postęp.Pozostaje więc tylko pytanie kto dokonuję wyboru członków komisji z grona kandydatów?

     • Bartek Mirowski

      W tym roku pracowały wszystkie osoby, które się zgłosiły. W przypadku większej ilości ochotników decydowałoby losowanie.

     • AntyPO

      nie ladnie tak pisac o cytatach Józefa Stalina.Oj towarzysze beda niezadowoleni

  • he

   Lecz się chłopie lecz

  • Eddi

   W jakim miał poważaniu ? Nic dla miasta nie zrobił. Nawet w swoich pismach nie wspomina

 • abc

  symbol miasta, przydatny i potrzebny. Czekam na więcej takich ławeczek z innymi postaciami, jak nie z Piły to z Wielkopolski.

  • Józef S.

   125 tys. za ławkę- dziękuje postoje.Metr chodnika których jeszcze tak brakuje w Pile kosztuje maks. kilkaset zł. Proszę teraz pomyśleć (o ile nie wymagam za dużo) ile km chodnika w miejscach gdzie mieszkańcy codziennie brodzą w błocie można by zbudować. Za kilka takich ławek mamy już też niezły bo kilkusetmetrowy kawałek ulicy.

   • antyramol

    125 tys?????? łobosche.

 • lofciam

  Był i największy pozer wśród radnych – ten od za ciasnych jeansów co to jednym wielkim pozerstwem na fejsie chce zostać parlamentarzystą <3 lofciam!

 • mieszkanka Piły

  Komarowski i Parda? Czy ci panowie potrafią jeszcze niżej upaść ??? Ich widok wychylających się zza tłumu mieszkańców przy czymś czego nie zrobili ani nie dołożyli grosza – bezcenny

  • 123

   Czy Komarowski i Parda – mieszkańcy Piły nie mogą uczestniczyć w miejskiej imprezie? Bez przesady Mieszkanko Piły.

 • Stefek

  Prezdenta Głowskiego to już widziałem na tej ławeczce parę dni temu, czy ten czlowiek nie ma nic innego do roboty?! Martenke tez tam widziałem, ciekawe czy był sam czy z rodziną heheheh

  • polewka ze szczebli władzy

   Komarowski też zamieścił obszerną fotorelację na fejsiku parę dni temu hehehe

 • abc

  Byłem przeciwnikiem Ławeczki – takiego bezkrytycznego naśladownictwa innych miast. Czy nie można było uczcić Staszica jakoś inaczej? Czy Staszic rzeczywiście tak mocno z miastem był związany? Wawrzyniec – jego ojciec to owszem – był burmistrzem, ale syn Stanisław czym tak naprawdę się wsławił? To tylko taki wtręt. Chciałbym napisać że nie popierałem pomysłu i w ogóle nie uważam że to jest zasługa mieszkańców głosujących na Ławkę w ramach budżetu obywatelskiego. Prawda jest taka że wybrał prezydent i grono zaufanych mu ludzi. Z czasem ocenimy czy to był dobry pomysł. Dziś za późno by to kwestionować. Co do wykonania Ławeczki to …. podoba mi się wizerunek Staszica. Jest bardziej kształtny niż ten z cokołu nad rzeką. Zadbano o szczegóły. Brawa dla autora! Nie podoba mi się tylko umiejscowienie pomnika w przestrzeni Pl. Konstytucji 3 Maja. Staszic jest zasłonięty pomnikiem Tysiąclecia (Rodła) i czasami oblewa go woda z fontanny gdy wieje zachodni wiatr. Ławka stoi jakby w przejściu między skrajem ulicy a pomnikiem. To umiejscowienie trzeba jeszcze przemyśleć.

 • Kinga

  Glowski Komarowski.. to wasi koledzy? Ludzie opamiętajcie się i troche kultury. Nie lubię prezydenta miasta ale nie powiem głowski. Nie idę na koncert bajora tylko Pana Michała Bajora.. kultura czegoś od nas wymaga. Brak sympatii nie upoważnia nas do takich swobodnych wypowiedzi . Amen

  • antyramol

   a jak mówisz Kaczyński to mówisz Pan Kaczyński???? znalazła się kulturalna.

 • http://www.panwojtek.com/ Wojciech Skowroński

  Cieszę się, że postać Staszica spoczęła w godnym miejscu na swojej ławeczce! To wreszcie namacalne fizycznie upamiętnienie osoby związanej tak czy siak z naszym miastem, zrealizowane w nietuzinkowej formie. Trochę podobny z rysów do Gustawa Holoubka, ale to tylko żadna wada, bo przecież rzeczywiste podobieństwo nie jest wykluczone 🙂 Jak dla mnie, w kolejce czeka jeszcze Piete Kuhr, której figura powinna wypełnić pilską przestrzeń publiczną w podobnej aranżacji.

 • Pingback: Staszic dostanie szalik, ale wcześniej Dzień Kolejarza - asta24.pl()

 • Pingback: Zobaczcie jak powstawała Ławeczka Staszica [GALERIA] - asta24.pl()