Pożar zabytkowej przepompowni

13.07.2017   Autor: Klaudia Michalska
---

Mieszkaniec Piły zgłosił dziś około godziny 16.40 do dyżurnego Państwowej Straży Pożarnej, że z budynku zabytkowej przepompowni przy ulicy 11 Listopada wydobywa się dym. Na miejsce zostały zadysponowane trzy jednostki straży pożarnej. Okazało się, że paliły się starte sprzęty pozostawione w środku.

Strażacy zlokalizowali pożar i szybko go ugasili. W budynku nie było żadnych osób, nie odnotowano też poszkodowanych. Nie została także naruszona konstrukcja zabytku. Teraz sprawa została przekazana policji, która ustali co było przyczyną pożaru.

PRZYPOMNIJMY:

" Obiekt został wybudowany na początku XX wieku. Położony jest w centrum miasta Piły przy
ul. 11 Listopada 26, w pobliżu skrzyżowań z ul. M. Konopnickiej i ul. dr Witaszka, w zurbanizowanej
przestrzeni miejskiej. Objęty jest ochroną konserwatorską.

Początki powstania nowożytnej kanalizacji miasta Piły sięgają przełomu XIX i XX wieku, kiedy przystąpiono do budowy nowoczesnych miejskich sieci wodociągowych i kanalizacyjnych. W wyniku realizowanych inwestycji, w początkowych latach XX wieku powstały w Pile 4 studnie wiercone, głębinowe, wodociągowa wieża ciśnień, przepompownie oraz stacja uzdatniania wody. W celu poprawy warunków sanitarnych miasta, równolegle z budową sieci wodociągowej układano sieć kanalizacyjną.

Wpływ na wybór miejsca lokalizacji przepompowni przy dzisiejszej ul. 11 Listopada miało naturalne ukształtowanie terenu miasta – znaczna jego część położona jest w niecce. Wybudowany obiekt posiadał dwa osadniki, w tym jeden z kratą do wydzielania części stałych. Wyposażony był w dwie lub trzy pompy o napędzie z silników gazowych oraz mechaniczne urządzenia do oczyszczania ścieków.

Budynek przepompowni jest częściowo podpiwniczony. Składa się z wysokiej hali nakrytej stromym, dwuspadowym dachem, z trzykondygnacyjnej wieży oraz dwukondygnacyjnego aneksu mieszkalnego z użytkowym poddaszem. Kubatura obiektu 2600 m3.

Dawna przepompownia ścieków w Pile prezentuje walory architektoniczne oraz historyczno-techniczne odnoszące się do szybkiego postępu technicznego przełomu XIX i XX wieku oraz związanego z tym wzrostu poziomu życia społeczeństwa. Stanowi przykład architektury przemysłowej, operującej bogatym detalem architektonicznym, czerpiącym z ikonograficznych źródeł średniowiecznych.

Obiekt posiada charakterystyczne pilastry, ceglane gzymsy, lizeny, okulusy, „sterczykowate” narożniki. W znaczący sposób kształtuje krajobraz kulturowy miasta Piły, świadczy o historii miasta, jest elementem budowy tożsamości społeczności lokalnej. Przepompownia funkcjonowała do 1986 roku. Jej funkcję przejęła wybudowana na sąsiednim terenie nowa przepompownia ścieków. " - źródło Urząd Miasta w Pile

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group