W Pile powstanie ławeczka Stanisława Staszica

08.05.2017   Autor: Redakcja
---

Ławeczka Stanisława Staszica stanie na Placu Konstytucji 3 Maja. Koszt inwestycji to 125 tysięcy złotych.

To pilanie w ubiegłorocznej edycji budżetu obywatelskiego zadecydowali, że chcą ławeczki Staszica. Już został opracowany projekt, a za kilka dni Zarząd Dróg i Zieleni w Pile podpisze umowę na realizację tego projektu.

- Ławeczka przedstawia Stanisława Staszica podczas przeglądania pierwszego wydania jego dzieła „Przestrogi dla Polski” unoszącego zamyślony wzrok znad lektury w stronę osoby, która przysiada obok niego. W zamyśle autora gest ten tworzy interakcję między rzeźbą a widzem, przybliżając postać utrwaloną w brązie jako człowieka, który żył w odległej czasowo epoce, ale był takim samym człowiekiem jak współcześni - informuje Jagoda Oburota, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Pile.

Projekt ławeczki wykonał dr Norbert Sarnecki, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu na Wydziale Malarstwa, Grafiki i Rzeźby. Projekt jest jednym z czterech nadesłanych na konkurs. Projekt może jeszcze ulec zmianom, bo będą jeszcze konsultacje z historykami - zaznaczają władze miasta.

Stanisław Staszic nie przez przypadek ubrany jest we francuski strój, model z roku 1812, bo kształcił się w Paryżu. Natomiast sama konstrukcja ławki nawiązuje do ikonografii Ogrodów Łazienkowskich ujętych na akwarelach Zygmunta Vogla z 1795 roku oraz pałacu w Nieborowie.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
Pogoda
PIŁA Pogoda
Więcej informacji
PROGRAM TV ASTA
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group