Filmy o Powstaniu Wielkopolskim w Cannes

07.04.2017   Autor: Artur Maras
---

Dwie produkcje TV ASTA zostały zaprezentowane na targach filmu dokumentalnego Mipdoc w Cannes. We Francji zaprezentowano „Powstanie Wielkopolskie - Most na Noteci” oraz najnowszą produkcję - „Powstanie Wielkopolskie - Czarnków odzyskany”. Uczestnictwo w targach umożliwiło wyróżnienie przyznane TV ASTA przez Polską Izbę Komunikacji Elektronicznej.

Targi filmu dokumentalnego Mipdoc w Cannes to jedna z największych tego typu imprez branżowych na świecie. To tu zjeżdżają wszyscy producenci filmów dokumentalnych, którzy chcą pochwalić się swoimi najnowszymi osiągnięciami. Dzięki nagrodzie w konkursie „To nas dotyczy” swoją produkcję o powstaniu wielkopolskim na targach Mipdoc, mogła także zaprezentować TV ASTA.

- Do Cannes pojechaliśmy dzięki wyróżnieniu, które otrzymaliśmy podczas ubiegłorocznej gali Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej za nasz pierwszy film o powstaniu. Został on uznany za jury jako film o największym potencjale do dystrybucji międzynarodowej - tłumaczy Tomasz Janczar, dyrektor produkcji telewizyjnej i filmowej TV ASTA.

Oprócz filmu „Powstanie Wielkopolskie – Most na Noteci” na dwudniowych targach, zostały także zaprezentowane fragmenty najnowszego film TV ASTA „Czarnków odzyskany”.

- Po to aby przede wszystkim przedstawić TV ASTA z Piły pośród całej międzynarodowej opinii publicznej filmów dokumentalnych, producentów, koproducentów i zainteresować ich naszymi produkcjami. Nie tylko tym filmem ale wszystkimi innymi produkcjami, które TV ASTA produkuje, tak by można było je pokazać w całej Europie - dodaje Paweł Różycki, dyrektor programowy TV ASTA.

„Powstanie Wielkopolskie – Czarnków odzyskany” jest największą z dotychczasowych produkcji TV ASTA. Zdjęcia kręcono w Czarnkowie, Skansenie w Osieku oraz Muzeum Okręgowym w Pile. Przez plan zdjęciowy przewinęło się kilkudziesięciu statystów z całego regionu. Wykorzystano także wsparcie operatorskie z łódzkiej filmówki.

W historyczne postacie wcieliły się m. in. osoby znane widzą TV ASTA ze szklanego ekranu.

- Sam plan zdjęciowy to jest coś bardzo fajnego, całe to zamieszanie, cały ten backstage niewidoczny dla telewidza to jest fajne przeżycie. Wizażystka, która mnie ucharakteryzowała, tak, że musiałem wczuć się w rolę Stanisława Putza - zapewnia Jacek Gawroński, odtwórca roli Stanisława Putza.

Bohatera, który zginął podczas powstania. Rolę kapitana Karla Moldenhauera, odgrywał z kolei montażysta Marcin Szymański, który składa teraz nagrany materiał w całość. Prace są już na finiszu.

- To jest dość miła praca przy tego typu scenach, zwłaszcza scenach bitewnych, gdzie dochodzi do wymiany ognia między dwoma stronami. Teraz koloryzacja, nałożenie muzyki i jeszcze trochę pracy przed nami - wyjaśnia Marcin Szymański, montażysta TV ASTA.

A przede wszystkim efektów specjalnych, których w filmie jest niemało. Powstanie Wielkopolskie – Czarnków Odzyskany będzie można obejrzeć w grudniu na naszej antenie oraz w kinach. Film będzie dostępny także na płytach DVD.

Sponsorzy filmu Powstanie Wielkopolskie. Czarnków odzyskany:
Samorząd Województwa Wielkopolskiego
Powiat Czarnkowsko-Trzcianecki
Urząd Miasta Czarnków
Gmina Czarnków
Gmina Lubasz
Gmina Wieleń
oraz
Bank Spółdzielczy w Czarnkowie
OSM Czarnków

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
Pogoda
PIŁA Pogoda
Więcej informacji
PROGRAM TV ASTA
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group