Referendum oświatowe? Tego chcą nauczyciele

---

Zwolnienia, zbyt duże tempo i dobra zmiana – to kompilacja komentarzy, które pojawiają się przy okazji rozmów o wchodzącej w życie 1 września reformie szkolnictwa. Związek Nauczycielstwa Polskiego forsuje inicjatywę referendalną.

- To nie będzie z korzyścią dla dziecka - mówi krótko o tempie wdrażania zmian w polskich szkołach Maria Jaszczyk.

Jest nauczycielką od 32 lat. Przed reformą z 1999 roku uczyła biologii, obecnie uczy przyrody w szkołach podstawowych w Górznej i Zalesiu koło Złotowa. Założenia tegorocznej reformy szkolnictwa pozostawiają przyrodę tylko w klasie IV, od V do VIII Maria Jaszczyk będzie uczyła biologii. Siatka godzin w przypadku przedmiotów ścisłych została ograniczona, co zdaniem nauczycielki może odbić się na jakości nauczania.

- w klasie IV jak miałam 3 godziny, mogłam zawsze wyjść na wyprawę. Mogliśmy zobaczyć coś w terenie, zrobić doświadczenia, potem je weryfikować. Teraz nie będzie na to czasu.
Nauczycielka zwraca także uwagę na niespójność nowego programu nauczania – w klasie V dzieci mają się uczyć o zaćmieniu Słońca, podczas gdy zagadnienia z optyki, które do tej pory łączono w ramach przyrody z tym tematem, będą poruszane dopiero na fizyce w klasie VII
- tłumaczy Maria Jaszczyk, nauczycielka przyrody z Górznej.

Kumulacja niepewności zarówno ze strony nauczycieli, jak i rodziców, doprowadziła do inicjatywy Związku Nauczycielstwa Polskiego o rozpisaniu referendum.

Chcielibyśmy zdobyć opinię społeczeństwa w tej kwestii ogólne, czy ta zmiana oświatowa jest konieczna i co w tym względzie by się społeczeństwo wypowiedziało - przekonuje Ewa Czopek, prezes pilskiego okręgu ZNP.

Nauczycieli najbardziej martwi tempo wprowadzania zmian i co za tym idzie ich jakość. Poparcie dla swojej inicjatywy ZNP znalazł w Platformie Obywatelskiej, która deklaruje pomoc i współpracę w zakresie organizacji referendum. Poseł Janyska podczas spotkania z mediami zwróciła uwagę na zbyt szybko jej zdaniem napisaną podstawę programową, która ideologicznie podporządkowana jest władzy.

Będą wychowywane małe roboty, które mają być tylko posłuszne, wypełniać zadania, nie dziwić się, nie analizować, nie rozwijać swoich zainteresowań. Mają być posłuszne jedynie słusznej władzy - twierdzi Maria Małgorzata Janyska, poseł na Sejm, Platforma Obywatelska.

Odmiennego zdania na temat planowanego referendum jest Prawo i Sprawiedliwość. Poseł Marcin Porzucek uważa, że na tym etapie wdrażania reformy na referendum jest za późno.

Dobrym momentem był ubiegły rok. Przez cały rok rozmawialiśmy o reformie edukacji, a jeszcze rok wcześniej Prawo i Sprawiedliwość te hasła głosiło w czasie kampanii wyborczej - odpowiada Marcin Porzucek, poseł na Sejm, Prawo i Sprawiedliwość.

Prezydent ustawę podpisał i z wdrożeniem jej już od 1 września muszą sobie poradzić nie tylko nauczyciele, uczniowie i ich rodzice, ale jeszcze wcześniej samorządowcy, na barki których rząd zrzucił dostosowanie zarządzanych placówek do nowych potrzeb. Tak się też dzieje w Złotowie.

Najważniejsze było przygotowanie nowego podziału miasta na rejony, z których będzie przynależność dzieci i młodzieży do szkół. To jest kluczowa sprawa, żeby to dość proporcjonalnie rozmieścić - wyjaśnia Adam Pulit, burmistrz Złotowa.

W Złotowie będą zatem jak przed reformą trzy szkoły podstawowe. Samorządy poszukując równowagi pomiędzy możliwościami, a potrzebami decydują się także na dość nietypowe rozwiązania. Tak będzie w Trzciance.

Roszady musiała też poczynić gmina wiejska Wałcz, choć nie tak karkołomne. Każda ze szkół prowadzonych przez gminę pozostanie ośmioletnią podstawówką: w Strącznie, Różewie, Karsiborze i Gostomii. Dołączą do nich dwie kolejne – wśród nich wyróżniające się w regionie gimnazjum w Chwiramie.

Jeszcze inne problemy pojawią się w 2019 roku, kiedy to w I klasach szkół średnich spotkają się dwa roczki – absolwenci III klas gimnazjów i VIII klas szkół podstawowych, co może się skoczyć lekcjami na dwie zmiany.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group