100 lat historii lotniska... na lotnisku

13.09.2016   Autor: Jakub Sierakowski
---

Czy można pokazać 100 lat pilskiego lotniska w jednym hangarze? Pilskie Muzeum Wojskowe pokazało, że można. Wczoraj została otwarta wystawa, która w ostatnich miesiącach była dla muzeum priorytetowym przedsięwzięciem.

- Siły i środki były rzucone wszystkie na przygotowanie wystawy. Tak naprawdę, to jest kilka lat zbierania materiałów, a zadanie publiczne musieliśmy spełnić w 3 miesiące. Czyli generalnie można powiedzieć, że 2 miesiące mieliśmy na przygotowanie tego wszystkiego, opracowanie, zamontowanie. Wystawa czynna będzie do 28 września - zachęca Przemysław Olszyński, dyrektor Pilskiego Muzeum Wojskowego.

Po tym terminie muzeum jest otwarte na zorganizowane wizyty dzieci młodzieży ze szkół i przedszkoli. Swoją wystawą organizatorzy chcą zainteresować historią pilskiego lotniska najmłodszych. Bo przeszło 100 – lat tego lądowiska to historia niezwykle bogata. Powstało w 1913 roku, czyli jest jednym z najstarszych w Europie.

W schronohangarze numer 5 prezentowana jest między innymi historia pilskich pułków, które odbywały tam służbę. Tam także pamiątki, po tragicznej historii, po pilotach, którzy stracili życie. Główną atrakcją wystawy jest radziecki samolot SU – 22, czyli popularny „Tygrysek” , który w latach 1985 – 1998 latał nad Piłą. Członkowie muzeum w 2009 roku sprowadzili go z powrotem na pilskie lotnisko.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group