Wyjątkowy mural na 800-lecie Białośliwia

29.05.2016   Autor: Artur Maras
---

Kolejka wąskotorowa i zła siostra z miejscowej legendy - to główne elementy muralu, który powstał na budynku Gminnego Ośrodka Kultury w Białośliwiu. A wszystko to z okazji zbliżającej się osiemsetnej rocznicy wsi.

- Pomysł powstania muralu narodził się w momencie zorganizowania komitetu obchodów 800-lecia Białośliwia i stąd pomysł, aby w jakiś trwały sposób upamiętnić te obchody. Nasze dzieło nawiązuje do tego co dla naszego Białośliwia jest bardzo charakterystyczne czyli do kolejki wąskotorowej jak również do miejscowej legendy, mówiącej o kamieniu i dwóch siostrach. Kamień znajduje się blisko naszego miejsca, ponieważ w parku dworskim Raczyńskich – mówi Natalia Michalska, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Białośliwiu.

Kamień, w który według miejscowej legendy została zaklęta jedna z sióstr. Miała być to dla niej kara za okrucieństwo wobec pozostałego rodzeństwa. Podobno gdy zakwita kwiat paproci, dziewczyna wychodzi z kamienia i leje rzewne łzy nad pobliskim strumieniem. To tylko jeden z elementów muralu. Powstawał w ciągu trzech dni, stworzony przez dwójkę artystów z Piły. Jest to pierwszy tego typu obiekt w Białośliwiu jednak władze zapowiadają, że nie ostatni. Kolejny ma powstać na budynku ochotniczej straży pożarnej.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
Pogoda
PIŁA Pogoda
Więcej informacji
PROGRAM TV ASTA
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group