O wilkach będzie w Ujściu i Pile opowie Adam Wajrak

14.05.2016   Autor: AK
---

Adam Wajrak, dziennikarz i przyrodnik, mieszkaniec Puszczy Białowieskiej, w swojej najnowszej książce opowiada o latach tropienia wilków i przyjaźni z tymi najbardziej fascynującymi drapieżnikami Europy. W najbliższą niedzielę i poniedziałek spotka się z mieszkańcami powiatu pilskiego.

Na pierwsze spotkanie z Adamem Wajrakiem można się wybrać na... dwóch kółkach. Rajd poprowadzi Jan Balcerzak, a start w niedzielę, 15 maja o godzinie 15.00 z placu Zwycięstwa, do Ujścia przez Byszki. W Binduga Keja 105 Ujście ognisko, grochówka, kozi ser, sok z aronii, konkurs rysowania wilków no i oczywiście spotkanie z Adamem Wajrakiem. Powrót około godziny 18.00. Udział bezpłatny, ubezpieczenie we własnym zakresie.

A w poniedziałek o godz. 17.00 przyrodnik spotka się z pilanami w Auditorium Maximum w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Pile. Wstęp wolny. Na spotkaniu będzie można kupić książkę "Wilki" w promocyjnej cenie oraz otrzymać autograf Adama Wajraka.

- Wiem, że wśród moich czytelników jest dużo ludzi młodych i bardzo młodych, przez co niezwykle wrażliwych. Mam do nich pewną prośbę. Gdyby ta książka była tylko o wilkach, nie zawracałbym wam głowy tym ostrzeżeniem, bo przecież doskonale wiecie, że przyroda potrafi być brutalna. Ta książka jest jednak również o tym, co ludzie robili i robią wilkom, jednemu z najbardziej prześladowanych dużych ssaków, jakie żyją na naszej planecie. Są to często rzeczy niezwykle okrutne i przerażające. Dlatego bardzo was proszę, porozmawiajcie z rodzicami, żeby tę książkę przejrzeli, zanim weźmiecie ją do ręki, albo przeczytali ją razem z wami - ostrzega Adam Wajrak.

Autor książki "Wilki" jest autorem ponad 700 artykułów i trzech książek - "(Za)piski Wajraka", "Zwierzaki Wajraka", "Kuna za Kaloryferem". Szczególnie zainteresowany relacjami pomiędzy różnymi gatunkami zwierzętami a ich środowiskiem naturalnym jak i wpływem działalności człowieka.
Pracuje w Gazecie Wyborczej, współpracownik programów: 1991-99 Animals (Program 2 TVP), od 1999 Arka Noego (Program 2 TVP Wielokrotnie wyróżniony za pracę na rzecz promocji przyrody.

W 1993 roku odznaczony tytułem "Przyjaciela Przyrody" przez Pracownię na Rzecz Wszystkich Istot, jedną z głównych polskich organizacji działających na rzecz ochrony środowiska za serie artykułów o dużych drapieżnikach. Otrzymał srebrny medal od Polskiego Ministra Ochrony Środowiska i medal od Ligi Ochrony Przyrody. W 1999 roku został laureatem "Polskiego Pulitzera" w kategorii tekst specjalistyczny oraz otrzymał wyróżnienie od Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich za osiągnięcia zawodowe. Towarzystwo Ochrony Puszczy Białowieskiej nadało Adamowi Wajrakowi Honorowy Tytuł Przyjaciela Puszczy Białowieskiej Towarzystwo Niepełnosprawnych Artystów "Nike" nagrodziło go za opiekę nad niepełnosprawnymi zwierzętami a w 2000 roku otrzymał nagrodę od Polskiej Fundacji Nauki za swoją rolę w popularyzowaniu nauki i wiedzy na temat przyrody. Brał udział w kilku ekspedycjach polarnych.

Jako jedyny Polak został w 2005 roku uznany za Bohatera Europy przez amerykański tygodnik TIME za obronę środowiska naturalnego.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group