Ruszyła budowa Ośrodka Radioterapii w Pile

19.04.2016   Autor: Artur Maras
---

Ruszyła budowa ośrodka radioterapii w Pile. Inwestycja warta ponad 20 mln zł będzie ogromnym udogodnieniem dla pacjentów chorych na nowotwory z Piły i okolic.

Obiekt, który powstanie obok Szpitala Specjalistycznego w Pile będzie najnowocześniejszym tego typu w tej części kraju i trzecim w Wielkopolsce. Buduje go Wielkopolskie Centrum Onkologii. - Na parterze będzie serce ośrodka, czyli dwa bunkry do akceleratorów, to znaczy pomieszczenia do naświetlania - mówi Tadeusz Krzymański z WCO.

Na piętrze będą znajdować się gabinety lekarskie oraz pracownia mammograficzna i ultrasonograficzna oraz hostel dla pacjentów. Ma to być szczególne udogodnienie dla tych z chorych którzy ze względu na odległość nie mogą codziennie dojeżdżać na zabiegi. W dziesięciu dwuosobowych pokojach zatrzymać się będą mogli także opiekunowie chorych, czy goście ośrodka. W Ośrodku Radioterapii w Pile leczeni będą pacjenci z północno-zachodniej części kraju. - To będzie szybszy dostęp dla naszych pacjentów do tej długiej terapii - tłumaczy Alina Strąk-Lemanowicz, onkolog kliniczny.

Przed budynkiem powstanie duży parking na ponad 40 miejsc. Jednocześnie w Szpitalu Specjalistycznym powstać ma oddział onkologiczny. - Na początek musimy przenieść oddział nefrologiczny na parter, tym samym uwolni się całe czwarte piętro na onkologię - przypomina Bogusława Ryzner, zastępca dyrektora Szpitala Specjalistycznego w Pile.

Na czwartym piętrze znajdą się 22 łóżka. Dzisiaj chorzy z Piły i okolic muszą jeździć na radioterapię do Poznania, Bydgoszczy, czy Szczecina.

Przewidywane zakończenie prac budowlanych to luty 2018 roku. Potem trzeba będzie obiekt jeszcze wyposażyć w sprzęt medyczny, co może pochłonąć drugie 20 milionów złotych. Pierwsi pacjenci więc będą mogli z niego skorzystać najprawdopodobniej w 2019 roku.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
Pogoda
PIŁA Pogoda
Więcej informacji
PROGRAM TV ASTA
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group