Pijany w latarnię, a później w drzewo

07.01.2016   Autor: Redakcja
---

Kompletnie pijany 41-letni mieszkaniec gminy Złotów, kierując renault staranował uliczną latarnię, a następnie uderzył w drzewo.

Informacja o uszkodzonej latarni i porzuconym samochodzie przy ulicy Partyzantów w Złotowie do policji dotarła we wtorek około godziny 21. Sprawcą miał być kierowca osobowego renault. - Funkcjonariusze natychmiast udali się na miejsce i sprawdzili pobliski teren. Bardzo szybko ustalili tożsamość kierującego. Kilkadziesiąt minut później odbyła się kontrola stanu trzeźwości 41-letniego mężczyzny prowadzona przez policjantów prewencji złotowskiej komendy. 
Po przebadaniu alkomatem okazało się, że kierowca jest kompletnie pijany - miał ponad dwa promile alkoholu. Resztę nocy spędził w policyjnym areszcie, gdzie trzeźwiał. Mężczyzna przyznał się do kierowania renault i uszkodzenia latarni ulicznej. Przed sądem odpowie za spowodowanie uszkodzeń oraz za kierowanie samochodem po alkoholu. Grozi mu do dwóch lat pozbawienia wolności - informuje Maciej Forecki, rzecznik Komendy Powiatowej Policji w Złotowie.

*

Mimo wielu apeli złotowscy policjanci wciąż zatrzymują nietrzeźwych kierujących na drogach powiatu. Tym wszystkim, do których jeszcze nie dotarły apele i ostrzeżenia, policja przypomina konsekwencje karne tej nieodpowiedzialnej i bardzo niebezpiecznej decyzji. Zgodnie ze zmianą przepisów od 18 maja 2015 roku obowiązują w kodeksie karnym nowe, surowsze normy dotyczące nietrzeźwych kierowców.

W znowelizowanych przepisach zaostrzono sankcje dla kierujących pojazdami w stanie nietrzeźwości. Wydłużony został okres, na jaki sąd orzeka środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów, z 10 do 15 lat. Minimalny czas zakazu wynosi trzy lata. Oznacza to, że kierowcę, który miał ponad 0,5 promila alkoholu we krwi sąd będzie mógł pozbawić prawa jazdy minimum na 3 lata i maksymalnie na 15 lat.

Osoby kierujące pojazdem w stanie nietrzeźwości muszą się także liczyć z dolegliwymi konsekwencjami finansowymi. Niezależnie od wskazanej kary sąd będzie orzekał wobec nich świadczenia pieniężne. Kierowca, złapany na jeździe na podwójnym gazie po raz pierwszy, zapłaci minimum 5 tysięcy złotych. Dwa razy tyle, czyli 10 tysięcy złotych, zapłaci złapany po pijanemu po raz drugi.

Zmiany dotyczą też kierowców, którzy w stanie nietrzeźwości spowodowali wypadek drogowy. Chodzi o zdarzenie, w którym były osoby zabite lub ciężko ranne. Zwykła stłuczka na drodze nie grozi surowszymi niż dziś konsekwencjami. W takich sprawach sąd będzie obligatoryjnie orzekał nawiązkę w wysokości nie mniejszej niż 10 tys. zł.

Zmieniają się również zasady dożywotniego odbierania prawa jazdy. Dotychczas taka kara była nakładana na sprawców wypadku śmiertelnego, którzy prowadzili samochód pod wpływem alkoholu. Od 18 maja 2015 roku uprawnienia dożywotnio zostaną zabrane także kierowcom, którzy zostali już skazani za prowadzenie pod wpływem alkoholu, ale znowu zostali przyłapani. Odstąpienie od tego środka karnego mogłoby nastąpić jedynie w wyjątkowych przypadkach uzasadnionych szczególnymi okolicznościami.

*

To nie są jedyne zmiany w kodeksie karnym wykonawczym - dodano nowy art. 182a. Przewiduje on możliwość orzeczenia przez sąd zmiany sposobu wykonywania tradycyjnego zakazu prowadzenia pojazdów na zakaz prowadzenia pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową. Z możliwości tej kierowca będzie mógł skorzystać nie wcześniej niż po upływie co najmniej połowy orzeczonego zakazu. Jeśli taki środek orzeczono dożywotnio, kierowca będzie mógł wsiąść do samochodu z alcolockiem, ale dopiero po upływie co najmniej dziesięciu lat trwania zakazu. O zmianie sposobu wykonywania środków w każdym indywidualnym przypadku będzie decydował sąd. Zanim podejmie decyzję, wysłucha skazanego.

***

Każdego roku złotowska policja zatrzymuje kilkudziesięciu nietrzeźwych kierowców. Większość wpada w czasie zorganizowanych kontroli trzeźwości i jest przekonana, że w organizmie nie ma już alkoholu po nocnej imprezie. Akcje pod nazwą „Trzeźwy Poranek" są coraz częstsze. Policja zapowiadam, że będzie ich jeszcze więcej. Innym ich powodem jest seria tragicznych wypadków z udziałem nietrzeźwych kierowców.

Definicję stanu nietrzeźwości zawiera art. 115 § 16 kodeksu karnego. Zgodnie z tym przepisem taki stan stwierdza się, gdy:

- zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość,
- zawartość alkoholu w 1 dm sześc. wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość.

W prawie karnym poza stanem nietrzeźwości wyróżnia się stan wskazujący na spożycie alkoholu, w którym:

- zawartość alkoholu we krwi wynosi od 0,2 do 0,5 promila,
- obecność alkoholu wynosi od 0,1 mg do 0,25 mg w 1 dm sześc. wydychanego powietrza.
Prowadzenie pojazdu w tym stanie to wykroczenie z art. 85 albo art. 87 § 1 kodeksu wykroczeń.

fot. KPP Złotów

Przeczytaj więcej o: pijany uderzył w latarnię,

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group