Małe firmy mają się dobrze

30.04.2015   Autor: Artur Maras
---

Okazuje się, że sytuacja małych firm w Wielkopolsce na tle kraju wypada bardzo dobrze. W Inwest Parku przy ul. Dąbrowskiego w Pile biznesmeni, parlamentarzyści i samorządowcy rozmawiali o sytuacji mikro, małych i średnich przedsiębiorstw na terenie naszego województwa.

Zaprezentowane na konferencji wyniki badania „konkurencyjność mikro, małych i średnich przedsiębiorstw w Wielkopolsce pokazały, że województwo wielkopolskie wiedzie wśród innych prym. Okazuje się bowiem, że firmy z Wielkopolski pozytywnie wyróżniają się na tle średniej w Polsce. Mocne strony to traktowanie porażki, jako kolejnego wyzwania i inwestowanie w kadry.

Zdecydowanie więcej przedsiębiorstw z Wielkopolski inwestuje również w innowacje i badania. Na terenie województwa dobrze rozwinięte są miasta, jak i infrastruktura. Korzystne jest również nasze położenie.

Firmy te są bardziej skłonne i gotowe do podejmowania ryzyka, bardziej świadome, na czym należy się koncentrować prowadząc działalność gospodarczą. Istnieje coś takiego, jak etos pracy, który tutaj jest wyraźnienie silniejszy.

Wielkopolska ma najdłużej budowane w kraju tradycje przedsiębiorczości. To m. in pozwoliło województwu na palmę pierwszeństwa, jednak wielu przedsiębiorców często napotyka na mur, który hamuje ich rozwój.

Z przeprowadzonych badań wynika, że bariery, z jakimi borykają się przedsiębiorcy z Wielkopolski są takie same, jak dla przedsiębiorstw w innych częściach kraju.

Główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek zwraca szczególną uwagę na złe regulacje prawne oraz zbyt wysokie pozapłacowe koszty pracy.

- Jeśli weźmiemy pod uwagę to, że my jako pracownicy dostajemy wynagrodzenie netto to koszt dla pracodawcy w stosunku do wynagrodzenia netto o 70% większy więc jest to naprawdę spore obciążenie dla działalności firm - mówi Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek.

Kolejnym obciążeniem hamującym rozwój firm  jest - zdaniem ekspertki - nieprzejrzysty system podatkowy. Co prawda firmy z Wielkopolski oceniają coraz lepiej współpracę z samorządami gminnym i powiatowym niż inne województwa w Polsce, ale zwracają uwagę na przerost biurokracji i długie oczekiwanie na otrzymanie pozwolenia czy też brak planów zagospodarowania przestrzennego, co skutecznie hamuje rozwój przedsiębiorstw.

 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
Pogoda
PIŁA Pogoda
Więcej informacji
PROGRAM TV ASTA
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group