Mieszkania komunalne na sprzedaż

27.04.2015   Autor: Agnieszka Kledzik
---

Jeśli radni wyrażą zgodę to od czerwca będzie można wykupić mieszkania komunalne. Na największe zniżki mogą liczyć lokatorzy, którzy wspólnie będą składać wnioski o ich wykup. W tej sytuacji swoje mieszkania będą mogli kupić za pięć procent ceny rynkowej.

Już jutro radni miasta pochylą się nad projektem uchwały prezydenta Piły. Uchwały która umożliwi wykup mieszkań komunalnych i to na bardzo preferencyjnych warunkach. Ma to zachęcić lokatorów do większej dbałości o mieszkania, które zajmują.

W Pile jest ponad 3 tysiące 300 mieszkań komunalnych. Najczęściej to lokale w starych kamienicach, wymagających remontów. Dlatego władze miasta proponują bardzo duże zniżki przy chęci wykupienia ich na własność. Jeśli dwóch lokatorów podejmie wyzwanie, to mogą liczyć na 30-to procentowy upust, jeśli 3 to zniżka może wynieść 50 procent. Czterech lokatorów z jednego budynku uzyska już 70 procent zniżki.

- Istnieje możliwość udzielenia bonifikaty na poziomie już 95 procent. Jest to bardzo dużo, dotychczas nie było takiej propozycji w gminie Piła. 95 procent jest tam gdzie z wnioskiem o nabycie zwróci się co najmniej 10 najemców – wyjaśnia Julita Mudyna, dyrektor wydziału Gospodarki Nieruchomościami w Urzędzie Miasta w Pile.

Czyli najkorzystniej będzie, gdy lokatorzy z całej kamienicy się dogadają i wspólnie złożą wnioski o ich wykup. Przez to staną się właścicielami mieszkań za zaledwie 5 procent wartości rynkowej tego lokum. Ale to nie oznacza dla nich samych korzyści. To też i obowiązki wynikające z utrzymania tej nieruchomości, remontów, dbałości o otoczenie.

- Chcemy zachęcać w ten sposób sąsiadów do dogadywania się do tego, żeby występowali wspólnie, żeby podejmowali wyzwanie, bo takim jest posiadanie nieruchomości jest też wyzwaniem brania na siebie odpowiedzialności za najlepiej całą nieruchomość – mówi Piotr Głowski, prezydent Piły.

Wykup mieszkań komunalnych na tych zasadach będzie możliwy już od czerwca. Ta propozycja nie będzie dotyczyć jednak nowego bloku wybudowanego przy ulicy Andersa. Ze sprzedaży tych mieszkań miasto będzie remontowało pozostałe kamienice w swoich zasobach.

Przeczytaj więcej o: pila, mieszkania piła, mieszkania komunalne,

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
Pogoda
PIŁA Pogoda
Więcej informacji
PROGRAM TV ASTA
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group