Kotłownia na Koszycach za 45 milionów

27.05.2014   Autor: Redakcja
---

W Pile powstanie jedna z najnowocześniejszych kotłowni w Polsce. Będzie produkować prąd, a przy okazji ciepło. Inwestycja powstanie na Koszycach. Kosztować będzie 43 mln złotych.

Przebudowa kotłowni na Koszycach jest droga, ale pilski MEC otrzyma na nią dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (11,8 mln złotych) oraz uzyskała 4,5 mln zł pożyczki z WFOŚiGW w Poznaniu udzielonej na preferencyjnych warunkach.

Nowy obiekt będzie największym w Polsce źródłem kogeneracyjnym zasilanym gazem ziemnym i pozwoli produkować jednocześnie ok. 10 MWt energii cieplnej i ok. 10 MWe energii elektrycznej. Spowoduje to zmniejszenie zapotrzebowania na tę energię ze źródeł konwencjonalnych i tym samym przyczyni się do zmniejszenia ilości spalanego węgla i emisji szkodliwych substancji do atmosfery.

Zasada działania nowej kotłowni będzie przypominała pracę silnika samochodu, który chłodzony jest wodą tak, by się nie zatarł. Właśnie takie ciepło z procesu chłodzenia silnika będzie wykorzystywane do zasilenia sieci ciepłowniczej Piły.  Obecnie w Pile działają trzy kotłownie węglowe i jedna gazowa. Nowe, gazowe źródło ciepła na Koszycach będzie mogło produkować latem ciepłą wodę potrzebną dla całej Piły.

Termin zakończenia inwestycji to IV kwartał 2014 roku. Po jej zakończeniu pilski MEC będzie produkować nie tylko ciepło, ale także prąd.

Przeczytaj więcej o: koszyce, mec piła, kotłownia koszyce,

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group