Wyczarowane ze złomu

17.04.2014   Autor: Redakcja
---

Recykling jest obecnie w modzie. Wykorzystywanie starych rzeczy ponownie, to przede wszystkim dbanie o środowisko, ale również o własną kieszeń. Dyrektor Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Brzostowie doskonale to zauważa. Swoim uczniom zaproponował, aby zebrali złom i tchnęli w niego drugie życie, tak aby z powstałych narzędzi można było korzystać w gospodarstwie rolnym. Prace zaprezentowane zostały podczas podsumowania konkursu ,, Wyczarowane ze złomu''.

Dokładnie 99 uczniów uczęszcza do szkoły rolniczej w Brzostowie. Choć jest ich stosunkowo niewielu, to pomysłów im nie brakuje. Do konkursu ,,Wyczarowane ze złomu'' klasy przygotowały, aż 7 urządzeń. Wśród nich m.in. kołyskę do sianokiszonki. - Dzięki niej praca będzie lżejsza - mówi Stanisław Dymek, uczeń.

Dość wysoko ocenionym przez dyrektora szkoły Marka Kujawskiego pomysłem okazało się również doposażenie ciągnika w urządzenie dzięki, któremu będzie mógł on być bardziej wydajny

- Dzięki pompie jest większe obciążenie, co więcej mogliśmy zmodyfikować tura z przodu  ciągnika. Tym samym można sięgać widłami wyżej i przewozić cięższe rzeczy - tłumaczy Stanisław Dymek.

Dyrektor, który jest pomysłodawcą konkursu przede wszystkim chciał pobudzić kreatywność uczniów, a także pokazać im, że ze złomu można zrobić jeszcze wiele użytecznych urządzeń. Ten konkurs odbył się po raz pierwszy i raczej ostatni. Nie chcąc zanudzać uczniów w przyszłym roku Marek Kujawski chce im zaproponować inne zadanie. Tym razem z zakresu energii odnawialnej. - Myślę, że pójdziemy w tym kierunku. Dzięki temu możemy wiele zaoszczędzić w naszym gospodarstwie - mówi Dariusz Kujawski, dyrektor szkoły w Brzostowie.

Zdaniem uczniów taki konkurs to wyzwanie, ale przede wszystkim doskonała praktyka. Tym bardziej, że nie każdego rolnika stać na profesjonalny sprzęt, a nigdy nie wiadomo jak będzie wyglądała ich sytuacja finansowa. Jedno jest jednak pewne z rolnictwem chcą związać swoją przyszłość. - W rolnictwie naprawdę wiele się dzieje. Dużym wsparciem są pieniądze z Unii Europejskiej. Nasze rolnictwo to sektor z przyszłością - mówi Wojciech Warpiński, uczeń.

Urządzenia udało się stworzyć dzięki wsparciu finansowemu sponsorów. W podziękowaniu za ich pomoc w szkole zorganizowano uroczystą galę. Sprzęt stworzony przez uczniów będzie wykorzystywany natomiast w szkolnym gospodarstwie rolnym.

 

 

Przeczytaj więcej o: brzostowo, rolnictwo, wyczarowane ze zlomu,

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group