2 miliony na chodniki. Mieszkańcy zadecydują na które

16.01.2014   Autor: Redakcja
---

Mieszkańcy Piły wkrótce zadecydują, które ze zgłoszonych wcześniej przez nich samych inwestycji zostaną zrealizowane. Na razie plan zakłada jedynie remonty chodników, ścieżek rowerowych czy usunięcie barier architektonicznych, na co planuje się przeznaczyć około dwóch milionów złotych.

Plan ten po części nawiązuje do budżetu obywatelskiego, a jego główną zasadą jest danie bezpośredniego prawa głosu samym mieszkańcom, którzy mogą zgłaszać swoje propozycje zrealizowania poszczególnych inwestycji, a później sami wybierają najlepsze z nich. Chociażby w Poznaniu zakres propozycji jest otwarty. W Pile tymczasem temat zostanie narzucony odgórnie: "remonty chodników, ścieżek rowerowych, poboczy dróg i usunięcie barier architektonicznych".

Jeśli wasz pomysł mieści się w tych ramach, wystarczy pobrać ze strony internetowej Urzędu Miasta Piły kartę zgłoszenia, a następnie dostarczyć ją do UM na jeden z trzech sposobów: pocztą tradycyjną, pocztą elektroniczną lub osobiście. Warto pamiętać, że wartość pojedynczego projektu nie może przekroczyć 150 tysięcy złotych. Szacuje się, że za tą kwotę można wyremontować około tysiąca metrów chodnika o szerokości dwóch metrów.

Ze zgłaszaniem konkretnych pomysłów warto się jednak wstrzymać jeszcze kilka dni. 21 stycznia na stronie urzędu powinno pojawić się pełne zestawienie inwestycji, które będą realizowane przez zakłady energetyczne, gazociągowe i wodociągowe. Znajdziecie tam także plany miejskie. Warto więc zaznajomić się z tą listą, tak by nasza propozycja nie dublowała się z żadną zaproponowaną już wcześniej.

Później, jeśli nasz wniosek pozytywnie przejdzie etap weryfikacji, trafi on na listę projektów, które zostaną poddane głosowaniu. Pełną listę powinniśmy poznać około 10 lutego, a już cztery dni później, a więc 14 lutego rozpocznie się internetowe głosowanie, które potrwa do 23 lutego. Każdy z mieszkańców, który zaloguje się na nieistniejącą jeszcze stronę www.konsultacje.pila.pl będzie mógł oddać dwa głosy - jeden na projekty mieszkańców i jeden na projekty miejskie. Zgodnie z obietnicą na każdym z pilskich osiedli ma zostać zrealizowana minimum jedna inwestycja wybrana w głosowaniu przez mieszkańców. Najprawdopodobniej wszystkie z tych remontów uda się wykonać jeszcze w 2014 roku.

 

Przeczytaj więcej o: budzet, remont, chodniki, konsultacje,

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group