Jak nie paść ofiarą oszustwa?

15.11.2013   Autor: Redakcja
---

W centrach handlowych, marketach, a nawet małych sklepach możemy już poczuć klimat nadchodzących świąt. Wiele osób jednak wybiera zakupy w internecie, które pozwalają zaoszczędzić sporo czasu. Niestety w sieci łatwo można paść ofiarą oszustwa, policja radzi co zrobić, by tak się nie stało.

- W ostatnim czasie na terenie powiatu pilskiego doszło do kilku przypadków oszustw internetowych. Sprawcy, jako warunek sfinalizowania transakcji zakupu, najczęściej żądali wpłacenia pełnej kwoty za oferowany towar. Jak się okazało, w kilku przypadkach kupujący po wpłaceniu pieniędzy nie otrzymali zamówionego towaru, a kontakt ze sprzedającym się urywał - informuje nadkom. Tomasz Wojciechowski, rzecznik prasowy KPP w Pile.

Okazuje się jednak, że sposób na uniknięcie oszustwa jest bardzo prosty. Wystarczy zastosować się do wskazówek, jakie podają policjanci:

- Przede wszystkim pamiętajmy, by zawsze kierować się ograniczonym zaufaniem do sprzedającego.
- Nigdy nie kupujmy w sieci korzystając z komputera stojącego w kafejce internetowej. Tam najłatwiej o utratę poufnych danych. Używajmy tylko komputera domowego i zachowujmy całą korespondencję ze sprzedawcą. Jeśli nas oszuka, pozwoli to policji szybko go ująć.
- Korzystajmy tylko ze znanych i sprawdzonych portali internetowych.
- Przed zakupem w wirtualnym sklepie zasięgnijmy opinii o nim i sprawdźmy jego rzetelność.
- Przy płaceniu kartą kredytową zwracajmy uwagę, czy połączenie internetowe jest bezpieczne i czy przesyłane przez nas dane nie zostaną wykorzystane przez osoby nieuprawnione.
- Gdy kupujemy na aukcji internetowej, przeczytajmy komentarze o sprzedającym.
- Otrzymując ofertę e-mailem nie korzystajmy z linków, na stronę sklepu wejdźmy wpisując adres w oknie przeglądarki, unikniemy w ten sposób stron podszywających się pod legalnie działające sklepy.
- Zamawiając sprzęt zapytajmy, czy sprzedawca dołącza oryginalne oprogramowanie na płytach i instrukcję obsługi.
- Kupując telefon komórkowy zapytajmy o ładowarkę i dowód zakupu, telefony kradzione sprzedawane są bez ładowarki i "dokumentacji".

Jeśli mimo ostrożności padniemy ofiarami oszustwa, to natychmiast należy powiadomić o tym policję.

Źródło: KPP w Pile

Przeczytaj więcej o: policja, ostrzeżenie, oszuści, zakupy, inetrnet,

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
Pogoda
PIŁA Pogoda
Więcej informacji
PROGRAM TV ASTA
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group