Nawadnianie, unikanie plenerów w godzinach południowych, ochrona skóry przed promieniami UV- jak mantrę powtarzają specjaliści przy każdej fali upałów. Znamy sporo słonecznych porad, niewiele wiemy jednak o słonecznych paragrafach. A tych jest w przepisach całkiem sporo.
Prognozy na nadchodzące dni są bezlitosne. 38, 40, a może nawet padnie rekord…
- który miał miejsce w 1921 roku, gdzie rekordowa temperatura to 40,2 stopnia Celsjusza - mówi Agnieszka Prasek, rzeczniczka prasowa IMGW.
Wraz z falą upałów zalewa nas także fala słonecznych porad. Przed słońcem chronią nas jednak nie tylko poradniki, ale też prawo. Stosownym paragrafem objęte są przede wszystkim miejsca pracy. Wytyczne są jasne: W sytuacji, gdy na stanowisku pracy temperatura przekracza 28 stopni, pracodawca powinien przede wszystkim zapewnić dostęp do napojów. Ale to nie wszystko.
- Pamiętajmy też o tym, żeby zapewnić klimatyzację, wentylację stanowiskową, ogólną. Zwracać uwagę na to, w co my ubieramy naszych pracowników, żeby ten pracownik po prostu się nie gotował - tłumaczy Beata Procyszyn, starszy inspektor pracy, Okręgowy Inspektorat Pracy.
Ignorowanie przepisów może mieć poważne skutki.
- Narażenie na tak wysokie temperatury może mieć naprawdę bardzo negatywny wpływ na zdrowie pracownika, a przy przekroczeniu skrajnych wartości może skończyć się również śmiercią - dodaje Beata Procyszyn, starszy inspektor pracy, Okręgowy Inspektorat Pracy.
Nie tylko ludzi, ale też zwierzaków. Ustawa o ochronie zwierząt nakłada na właścicieli obowiązek zapewnienie stałego dostępu do świeżej wody i schronienia przed warunkami atmosferycznymi. Także pozostawianie psa podczas upałów w rozgrzanym samochodzie może być potraktowane jako znęcanie się nad zwierzęciem- grozi za to nawet do 3 lat pozbawienia wolności. Samochód w upale nagrzewa się nawet do 70 stopni w kilka minut i może stać się śmiertelną pułapką. W skrajnych przypadkach możemy interweniować i wybić szybę.
- Może być rzeczywiście to potraktowane jako sytuacja awaryjna i ratowanie życia - wyjaśnia Ryszard Solecki, lekarz weterynarii, Przychodnia Weterynaryjna "Ryś
Co jednak zrobić, gdy na chwilę musimy zostawić zwierzę w samochodzie? Najlepiej zaparkować w miejscu zacienionym, ale też….
- Fajnie byłoby zostawić kartkę „wyszedłem o godzinie tej i tej” za szybą, „zaraz wracam” - dodaje lekarz weterynarii.
I przede wszystkim pamiętać, że z upały mogą być śmiertelnie niebezpieczne.
Komentarze