Muzycznie, niezależnie i awangardowo w BWA, czyli Pilanie w twórczości alternatywnej. Wernisaż wystawy już w najbliższą sobotę, 8 marca, o godz. 17.00. Będzie okazja powrócić wspomnieniami do muzyki lat 80-tych, tej tworzonej przez młodych wówczas pilan z grup takich jak Ręce do Góry, Sedes, Krew, czy Reportaż.
- Ta muzyczna, ale i mocno artystyczna historia, zaczyna się w 1978 roku i trwa do dziś. Lata 80-te – okres buntu młodych ludzi zawiedzionych Polską Ludową, sytuacją ekonomiczną, cenzurą, represjami, ale i czas powstawania punkowych i undergroundowych zespołów muzycznych, czas Jarocina, czas kształtowania się poznańskiej sceny alternatywnej, na której swoją obecność bardzo mocno zaznaczyli pilanie, czas winyli i magnetofonowych kaset – będą tematem ekspozycji - czytamy na stronie BWA w Pile.
Będą plakaty, zdjęcia, instrumenty, odezwy, identyfikatory, legitymacje, listy od fanów, płyty i kasety wówczas wydawane. Bohaterami ekspozycji będą pilanie i muzycy: Łukasz Czarny, Andrzej Karpiński, Artur Stanilewicz, Remigiusz Cholewicki oraz Krzysztof Grabaż Grabowski. Na wystawie będą też obrazy Tomasza Perlicjana i Filipa Kowalskiego, a także zdjęcia Iwony Leśniewskiej i Grzegorza Buśki. Będzie też mowa o reaktywacji zespołów KREW i REPORTAŻ.
Bohaterem ekspozycji będzie także Henryk Palczewski, dziennikarz muzyczny – rozpoznawalny szeroko poza Piłą, autorytet w kwestiach muzyki alternatywnej, awangardowej i rocka, organizator koncertów, autor audycji radiowych poświęconych awangardzie, także manager grup Reportaż i Krew w latach 80-tych. Wernisaż będzie wzbogacony pokazem clipów i teatralnej etiudy w wykonaniu Teatru Pracownia Lalek.
Wystawa jest częścią większego projektu. Już ukazała się książka pt. „Pilanie w twórczości alternatywnej”, będzie też koncert pt. Poets & Workers. Krew zagra wraz z przyjaciółmi w Regionalnym Centrum Kultury 26 kwietnia, o godz. 18.00.
Komentarze