Kolejny nowy - stary odrzutowiec na pilskim lotnisku

14.06.2024   Autor: Artur Maras
806---617
Stary MiG 21 trafił do Piły. Samolot stanął dzisiaj na pilskim lotnisku, przy domku pilota.  Za jego kupno i sprowadzenie odpowiada Fundacja Srebrne Skrzydła.  
 
- Samolot stacjonował w Debrznie, Goleniowie. Swoja służbę zakończył w Łasku. Stwierdziliśmy, że warto ratować polskie zabytki, które kiedyś zostały wywiezione za granicę. Po rozwiązaniach różnych pułków w latach 1998-2000, te samoloty zostały sprzedane za granicę prywatnym kolekcjonerom. Trafiliśmy na ogłoszenie na jednym z serwisów. Nie była to na szczęście aukcja, więc decyzja była szybka. Jednego dnia znaleźliśmy go, a drugie dnia już byliśmy w aucie - śmieje się Anna Nowak z Fundacji Srebrne Skrzydła. 

 
 
Samolot kosztował 18 tys. euro. Pieniądze na jego zakup przekazał fundacji prywatny darczyńca, który chce pozostać anonimowy. MiG powstał w 1969 roku. Latał w Polskim Lotnictwie Wojskowym. W latach 1961-2004 nad polskim niebem latało ponad 580 takich maszyn. MiG, którego udało kupić się w Niemczech będzie stał przy domku pilota na pilskim lotnisku.
To nie pierwszy samolot sprowadzony do Piły przez Fundację Srebrne Skrzydła. Przed rokiem na lotnisko trafił MiG 23.  

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group