Seniorze, czujesz samotność? Zadzwoń

19.04.2024   Autor: Jakub Sierakowski
737---161
Czujesz samotność? Zadzwoń! To jeden z głównych celów niedawno powstałej Wielkopolskiej Infolinii Wsparcia. Projekt jest skierowany do osób powyżej 60. roku życia oraz ich opiekunów.

Eksperci biją na alarm – osoby starsze cierpią na samotność. Z wyników ubiegłorocznego raportu Stowarzyszenia Wiosna wynika, że 39 proc. osób, które skończyło 80 lat ma poczucie pustki, a 48 proc. brakuje towarzystwa innych osób.

– To poczucie samotności u większości osób występuje. Też czasami występuje depresja, która jest czynnikiem osamotnienia, braku osób, z którymi można porozmawiać i zwierzyć się – tłumaczy Romana Otto, psycholog.

Receptą na te problemy może być Wielkopolska Infolinia Wsparcia, którą stworzył Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Poznaniu. Może tam zadzwonić każdy, kto skończył 60 lat, mieszka w Wielkopolsce i po prostu chce z kimś porozmawiać. Ale nie tylko.
– Chcemy być takimi doradcami, gdzie można się udać, gdzie uzyskać jakie wsparcie. I to wsparcie aktywizacyjne, czyli co robić, żeby nie siedzieć samemu w domu. (...) Z drugiej strony zależało nam, żeby wesprzeć opiekunów, bo to jest bardzo duży problem. Opiekunowie są często wypaleni, nie wiedzą, jak się poruszać w systemie, gdzie się udać, gdy jest jakiś problem – mówi Marcelina Sadowska z Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Poznaniu.

Pomoc w ramach Wielkopolskiej Infolinii Wsparcia dla seniorów i opiekunów jest dostępna od poniedziałku do piątku od 8 do 15, pod numerem telefonu: 61 44 99 499.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group