Na Płotkach odkryto zaporę przeciwczołgową

14.11.2023   Autor: Redakcja
1528---128
Historia Piły ciągle potrafi zaskoczyć i po latach odsłania kolejne swoje tajemnice. Do bardzo ciekawego odkrycia doszło podczas prac ziemnych na terenie Ośrodka turystyczno-wypoczynkowego „Płotki” w Pile. Po usunięciu nawierzchni drogi odsłonięto zaporę przeciwczołgową z okresu II wojny światowej.

Zapora była częścią linii niemieckich fortyfikacji broniących dostępu do miasta od strony wschodu, wybudowanych w 1938 roku i następnie wzmocnionych w 1944 roku. Do tej pory było wiadomo o dwóch zachowanych zaporach na pilskiej pozycji. Jedna wbudowana w drogę przed wjazdem na nieistniejący już dzisiaj most na Gwdzie, prowadzący z Kolonii Motylewo do Kaliny, druga blokowała leśną drogę po przeciwnej stronie jeziora Płotki.

Zaporę tworzyły dwa betonowe bloki (dłuższy, długości ponad 7 metrów) zatopione w poprzek drogi, wyposażone w gniazda, w które w razie potrzeby wstawiano pod kątem stalowe sztaby uniemożliwiające przejazd czołgu. Podczas normalnego użytkowania drogi, gniazda były zaślepione betonowymi pokrywami.Niestety, odkryta zapora przeszkadza w pracach związanych z modernizacją drogi i budową chodnika.

– Natychmiast podjęliśmy działania mające na celu jej zachowanie, udało nam się uzyskać przychylność Dariusza Kubickiego, dyrektora MOSiR Piła oraz projektanta i wykonawcy prac mówi Przemysław Olszyński, dyrektor Pilskiego Muzeum Wojskowego.
Zapora nie będzie zniszczona, zostanie wkomponowana w nawierzchnię nowej drogi. Konieczne będzie podniesienie o kilka centymetrów jej bloków w celu uzyskania odpowiedniego poziomu i kąta nachylenia drogi.

Nie będzie to proste, bloki ważą ponad 20 ton, ale dzięki wsparciu pilskiego przedsiębiorcy Andrzej Szymańskiego, który posiada duże dźwigi, nie powinno być problemu dodaje Przemysław Olszyński.

Jest to największa z zachowanych zapór przeciwczołgowych na pozycji pilskiej, w pierwszym bloku montowano aż sześć stalowych sztab, w drugim pięć.

To kawałek historii Piły i regionu, dlatego warto ją zachować. Ośrodek turystyczno-wypoczynkowy „Płotki”, to najbardziej ufortyfikowany ośrodek wczasowy w Polsce. Trzy schrony bojowe, blokujące ogniem groble oraz drogi znajdują się w jego bezpośrednim sąsiedztwie, dwa na jego terenie, a kolejne trzy schrony po drugiej stronie jeziora. Każdy turysta, wjeżdżając na teren ośrodka, przejedzie przez zaporę przeciwczołgową z tablicą informacyjną. Będzie to świetna okazja do zainteresowania wczasowiczów historią Piły i niewątpliwie przyczyni się to do popularyzacji ciągle mało znanej, a ciekawej i dobrze zachowanej w naszych pięknych lasach pozycji pilskiej podkreśla dyrektor Pilskiego Muzeum Wojskowego.

Zdjęcia: Pilskie Muzeum Wojskowe

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group