Sprawność fizyczna dzieci. Tak źle nie było od lat

08.11.2023   Autor: Kamil Kończewski
1977---318

88 proc. uczniów klas 1, 2 i 3 szkół podstawowych nie potrafi zrobić przewrotu w przód. 74 proc. uczniów klas 4, 5 i 6 nie potrafi kozłować piłki do koszykówki. Takie niepokojące statystki wynikają z badań sprawności młodzieży szkolnej przeprowadzonych przez naukowców z Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie.  

Z analizy tych badan dokonanej przez profesor Annę Fijałkowską z Instytutu Kardiologii Matki i Dziecka w Warszawie wynika, że od lat sprawność fizyczna dzieci pogarsza się. Tę opinię potwierdzają wuefiści w naszym regionie.

- Wielki wpływ na to miała pandemia. Dzieci zostały w domu, zamknięte w swoich pokojach. Bardzo mały procent dzieci uczęszcza na zajęcia sportowe, popołudniowe. Bardziej skupiając się na takich zajęciach jak język angielski, informatyka - tłumaczy Anna Jarczewska nauczycielka wychowania fizycznego w Szkole Podstawowej nr 1 w Wałczu. 


Poza tym sposób spędzenia wolnego czasu po szkole przez młodych ludzi również nie sprzyja ogólnemu rozwojowi sprawności fizycznej. Dawniej dzieci częściej spędzały wolne chwile na podwórku, na zabawach ruchowych z rówieśnikami. 

- Nasze pokolenie... Nie było Internetu, nie było komputerów. Spędzało czas właśnie na placach zabaw, na trzepakach. Na zabawie w podchody - wyjaśnia nauczycielka. 

Rodzicom też można wiele zarzucić, ponieważ niejednokrotnie sami nie dbają o rozwój fizyczny dzieci.

W trosce o to, żeby dziecko nie miało gorszego świadectwa, bo na przykład jest mniej sprawne ruchowo. Po prostu załatwia od lekarza półroczne, albo roczne zwolnienia z wychowania fizycznego - kończy Jarczewska

Niestety świadomość rodziców jak ważny rozwój fizyczna dziecka jest mała. Bo dbanie o sprawność fizyczną to nie tylko możliwość rywalizacji sportowej czy aktywny sposób spędzania wolnego czasu, ale także profilaktyka. A słaba sprawność fizyczna dziecka prowadzi m.in. do wad postawy. 

- Czyli zaburzenia całej estetyki ciała i skolioz. O ile wady postawy są prostsze do wyprowadzenia. O tyle skoliozy są poważniejsze, bo mogą też wpływać na ułożenie narządów wewnętrznych - ostrzega kierowniczka Centrum Fizjoterapii pilskiej Akademii Nauk Stosowanych Anna Rubik


 

Choć jak przyznają sami uczniowie Szkoły Podstawowej numer 1 w Wałczu wychowanie fizyczne  nie jest złem koniecznym: 

- Zajęcia wu-efu mi się bardzo podobają. Jest dużo gier. Jest jakaś gimnastyka, jest rozciąganie. Zajęcia są bardzo dobrze zorganizowane. Bardzo je cenię ze względu na to, że obniżają bardzo poziom stresu i wzrasta mój poziom moich zdolności do nauki późniejszej - twierdzą uczniowie.  
 

Mała aktywność fizyczna oznacza m.in. problemy z nadwagą, otyłością, a także z psychiką.  Z badań profesor Anny Fijałkowskiej przeprowadzonych w 2021 roku wynikało, że 6 proc. ośmiolatków miało objawy depresji. Później zjawisko to rośnie. Ryzyko wystąpienia depresji u dzieci do 13 roku życia wynosi ponad 30 proc., u dzieci od 14 do 16 lat i powyżej 17 roku życia prawie 50 proc. 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
Najnowsze
Pilne
Pogoda
PIŁA Pogoda
Więcej informacji
PROGRAM TV ASTA
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group