Profilaktyczne badania piersi także w pilskim szpitalu

26.10.2023   Autor: Artur Maras
864---
Więcej kobiet skorzysta z bezpłatnej mammografii. Od listopada badanie będą mogły wykonać kobiety w wieku od 45 do 74 lat. Po przerwie będzie je można wykonywać także w pilskim szpitalu.  
 
Każdego roku raka piersi diagnozuje się u ponad 20 tysięcy Polek. To oznacza, że codziennie 50 kobiet dowiaduje się o chorobie. Lekarze jak mantrę powtarzają, że im wcześniej wykryta zmiana, tym większa szansa na pełny powrót do zdrowia.  
 
- Mówi się, że przy guzkach, które mają 1 cm jest szansa około 90% na całkowite wyleczenie, więc jak widzimy to nie jest wyrok. Niestety, jeżeli zmiana jest większa, są zmiany przerzutowe, to leczenie jest dużo trudniejsze i z różnym skutkiem - mówi lek. med. Piotr Kamiński, radiolog. 

Od listopada więcej kobiet skorzysta z bezpłatnej mammografii 
 
Badanie profilaktyczne w tym mammografię kobiety powinny wykonywać co roku. Ważna jest także regularne samobadanie się.   
 
- Kobietę powinny zaniepokoić wszelkie zmiany w kształcie, budowie piersi. Zaciągnięcie brodawki, wyciek płynu czy wyczuwalny guzek. Najważniejszą rolą jest samokontrola. W trakcie mycia jesteśmy tego w stanie dokonać. Wszelkie rzeczy, które są wyczuwalne nie oznaczają także od razu czegoś złego - zapewnia radiolog. 
 
Mogą to być zwłóknienia czy torbiele. Najważniejsze jednak, aby każdą taką zmianę sprawdzić u lekarza. Badanie mammografem nie boli i trwa około 10 minut. 
 
- Wykonujemy cztery zdjęcia radiologiczne, czyli po dwa zdjęcia na każdą pierś. Pierwsze zdjęcie od góry do dołu i drugie zdjęcie skośne z ujęciem pachy, na prawa i na lewą pierś - tłumaczy Marlena Maciejewska, technik elektroradiologii. 
 
W pilskim Szpitalu Specjalistycznym można je wykonać na mammografie najnowszej generacji.  
 

 
Szpital stracił w ubiegłym roku kontrakt na program profilaktyki raka piersi. W tym Narodowy Fundusz Zdrowia podpisał z lecznicą nową umowę. Badania można wykonywać od listopada, a zapisywać się poprzez recepcję (67 21 06 555) lub osobiście. Bezpłatne badania przesiewowe w kierunku raka piersi można także wykonać w Ars Medicalu oraz mammobusach, które raz na jakiś czas przyjeżdżają do miasta. Od teraz z programu bezpłatnych badań skorzystać będzie mogło więcej kobiet. 
 
- On jest rozszerzany. Będą mogły z niego korzystać kobiety i starsze, i młodsze niż do tej pory, ponieważ od 45 do 74 roku życia. To oznacza, że w Wielkopolsce do programu będzie się kwalifikowało o 230 tys. kobiet więcej - tłumaczy Mikołaj Woźniak z wielkopolskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. 
 
Na badanie nie potrzeba skierowania. Z programu skorzystać mogą także pacjentki pięć lat po zakończeniu leczenia raka piersi, które do tej pory potrzebowały skierowania na badanie mammograficzne.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group