Od listopada więcej kobiet skorzysta z bezpłatnej mammografii

23.10.2023   Autor: Redakcja
2797---69
Od listopada rozszerzony zostaje program profilaktyki raka piersi. Bezpłatną mammografię będą mogły wykonać kobiety w wieku od 45 do 74 lat. Również w listopadzie trzy nowe pracownie mammograficzne w Wielkopolsce zaczną realizować program profilaktyki raka piersi w Wielkopolsce. W tym jedna w Pile.

Październik jest miesiącem świadomości raka piersi. Do tej pory z programu profilaktyki raka piersi mogły korzystać kobiety w wieku 50-69 lat. Od listopada widełki wiekowe zostają rozszerzone i do bezpłatnej mammografii będą kwalifikowały się panie od 45. do 74. roku życia. Z programu skorzystają także pacjentki pięć lat po zakończeniu leczenia raka piersi, które do tej pory potrzebowały skierowania na badanie mammograficzne.

– Poszerzenie kryteriów wiekowych programu profilaktyki raka piersi oznacza, że do bezpłatnej mammografii będzie kwalifikowało się ponad 230 tys. Wielkopolanek więcej i liczę na to, że panie z tego skorzystają – mówiła podczas otwartej dziś w Poznaniu wystawy „Siła KobieTy” Agnieszka Pachciarz, dyrektor Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

– Wielkopolska znajduje się na trzecim miejscu w Polsce, jeśli chodzi o odsetek kobiet korzystających z bezpłatnej mammografii w ramach programu profilaktycznego. Podczas gdy średnia dla całej Polski wynosi ponad 36 proc., w Wielkopolsce jest to niemal 42 proc. kobiet w wieku 50-69 lat. Gratuluję wszystkim paniom, które zdecydowały się już na badanie, ale wciąż mamy duże pole do poprawy. Żeby program przełożył się na istotny spadek zachorowalności w populacji, z badań profilaktycznych powinno skorzystać minimum 70 proc. pacjentek – dodaje Agnieszka Pachciarz.

Według dotychczasowych kryteriów wiekowych z bezpłatnej mammografii w Wielkopolsce mogło korzystać 460 tys. mieszkanek. Od początku roku do końca sierpnia zrobiło to ponad 192 tys. kobiet. Za wzór mogą posłużyć mieszkanki np. powiatu wągrowieckiego, gdzie profilaktyczną mammografię wykonała już co druga kwalifikująca się kobieta.

Poniżej wielkopolskiej i ogólnopolskiej średniej jest z kolei np. powiat pilski.

Od listopada nowe pracownie mammograficzne

Tymczasem okazji do badania w Wielkopolsce nie brakuje. W naszym województwie działają 23 stacjonarne pracownie mammograficzne, a od 1 listopada dołączą do nich trzy kolejne. Dwie w Poznaniu (szpital kliniczny przy ul. Polnej i Wielkopolskie Centrum Medyczne Remedium na os. Stefana Batorego) oraz w Pile w szpitalu specjalistycznym przy ul. Rydygiera.

Wszystkie mammografy przechodzą regularne audyty sprawdzające, czy spełniają one kryteria, jak choćby odpowiednia jakość wykonywanych zdjęć. Poza pracowniami stacjonarnymi, po Wielkopolsce kursują pracownie mobilne, czyli mammobusy. Wielkopolski oddział NFZ co miesiąc organizuje około 150 postojów mammobusów we wszystkich powiatach naszego regionu. Każdy z nich to okazja do skorzystania z badania blisko miejsca zamieszkania. Harmonogram postoju mammobusów można znaleźć na stronie: www.nfz-poznan.pl.
Bezpłatną mammografię w ramach programu profilaktycznego można wykonać raz na dwa lata lub co roku, jeśli lekarz podejmie taką decyzję. Wskazaniem do częstszego badania są na przykład mutacje genów BRCA1 lub BRCA. Do corocznej mammografii niezbędne jest pisemne potwierdzenie.

Jeśli w mammografii zostaną wykryte niepokojące zmiany (według danych Narodowego Instytutu Onkologii dzieje się tak w 1 na 20 przypadków) – kobieta jest kierowana do drugiego etapu programu. Tam przeprowadza się pogłębione badania, takie jak np. USG piersi lub biopsja, mająca określić charakter wykrytej zmiany.

Jak podkreśla prof. Maria Litwiniuk, konsultant wojewódzka w dziedzinie onkologii klinicznej – w ostatnich latach wyniki leczenia raka piersi bardzo się poprawiły. Mimo to w dalszym ciągu z powodu tego nowotworu w Polsce umiera rocznie kilka tysięcy kobiet. Ekspertka zapewnia, że rak piersi wykryty w pierwszym stopniu zaawansowania jest wyleczalny u ponad 90 proc. chorych. Na wczesnym etapie nie daje jednak żadnych objawów, dlatego tak duże jest znaczenie samobadania i profilaktycznej mammografii.

Do kobiet, w których rodzinie występował już nowotwór piersi, skierowany jest też program opieki nad rodzinami genetycznie obciążonymi rakiem piersi, finansowany przez NFZ od września 2022 r.

– Warto, żeby profilaktyczna mammografia stała się nawykiem każdej kobiety spełniającej kryteria wieku, natomiast panie, u których bliskich został w przeszłości rozpoznany rak piersi lub jajnika, powinny zgłosić się na profilaktyczne badanie genetyczne w kierunku mutacji genów BRCA lub BRCA1 – mówi Agnieszka Pachciarz. I dodaje – W przypadku stwierdzenia w tym badaniu wysokiego ryzyka zachorowania na raka piersi, kobieta może w porozumieniu z lekarzem podjąć decyzję o profilaktycznej mastektomii. Takie operacje są refundowane przez Fundusz, tak samo jak zabiegi rekonstrukcyjne w przypadku amputacji piersi. Należy też pamiętać, że nowoczesne metody leczenia coraz częściej pozwalają uniknąć rozległych zabiegów chirurgicznych.

– Nowotwór piersi stał się przez ostatnie lata chorobą przewlekłą. Można z nim żyć i skutecznie wyleczyć. Trzeba go jednak rozpoznać jak najszybciej i zastosować najnowsze, najskuteczniejsze terapie. Te rozwiązania są w Polsce dostępne – tłumaczył dr Dariusz Godlewski, onkolog i prezes OPEN Poznań. Nawiązując do wystawy dodawał: – Zacząć należy od leczenia świadomości – zarówno jeśli chodzi o podejście do profilaktyki, jak i samego procesu terapeutycznego. Za nami znajduje się 12 portretów kobiet, które przeszły chorobę nowotworową, są pełne energii i swoim przykładem pokazują, że z rakiem piersi można nie tylko, żyć, ale i go pokonać.

Na inauguracji wystawy pojawiły się również przedstawicielki Poznańskiego Towarzystwa „Amazonki”. Dzieląc się swoimi historiami zachęcają one do regularnej profilaktyki, w tym mammografii i samobadania piersi.

Źródło i zdjęcia: NFZ Poznań

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group