Wszędzie, gdzieś jest literatura, w pobliżu… Noc Księgarń

10.10.2023   Autor: Redakcja
2183---1354
Spotkanie z tłumaczem Izaaka Baszewisa Singera, mini koncert oraz instalacje z książek. Tak będzie wyglądała Noc Księgarń w Pile. Święto już w piątek, 13 października. 

Pilska Noc Księgarń już 13 października w Domu Księgarskim MJL, przy ul. 14 lutego. O godz. 18.00 rozpocznie się debata pod hasłem "Literatura sięga bruku?". To rozmowa i czytanie bez przerwy z Krzysztofem Modelskim, tłumaczem jidysz. Wstępem do opowieści będzie książka „Odwiedziny”, czyli druga, obok „Rudej Kejli”, niepublikowana wcześniej powieść noblisty - Izaaka Baszewisa Singera. Wraz z wydanymi w latach 90. „Szumowinami” tworzą trylogię, w której noblista zadaje pytania o rzeczywistość, duchowość, dobro i zło.

- Spotkaniu towarzyszyć będzie aranżacja muzyczna. Wystąpią Taras i Roman Dulysh na akordeonie i skrzypcach. W programie instalacje z książek, które niech w tym dniu i każdym kolejnym, zajmują przestrzenie księgarni, jak i kilometry myśli w naszych głowach. Będzie można spacerować wśród książek i wybierać coś dla siebie i kupić z 20 proc. rabatem literaturę piękną i podręczniki - mówi Iwona Belter z Agencji Promocji Książek i Czytelnictwa. 

Organizatorem Nocy Księgarń w Pile jest Dom Księgarski Jolanty i Jana Lus, Wydawnictwo Fame Art oraz Agencja Promocji Książek i Czytelnictwa. 

- Wydarzenie w ramach działań Jelenie Czytają, podczas których próbujemy odnaleźć wspólny kod tożsamościowy i kulturowy, oraz przyrody i lasów okalających miejscowości północnej Wielkopolski. Inspiracją są książki z literatury pięknej i popularnonaukowej w tym przyrodnicze i historyczne. Ważne i ważniejsze. Czytane wspólnie z twórcami; pisarzami, ilustratorami, tłumaczami, redaktorami, wydawcami – bez podziałów, bo książki, to przede wszystkim dobro, a nie towar - dodaje Iwona Belter. 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

***
Krzysztof Modelski – doktor nauk humanistycznych, był konsultantem i autorem tekstów na temat polskich Żydów w polskiej edycji Encyklopedia Britannica, redaktorem (wraz z J. Topolskim) i współautorem książki „Żydzi w Wielkopolsce na przestrzeni dziejów”. Współpracuje także z pismem społeczno-kulturalnym „Miasteczko Poznań”, w którym publikuje przekłady oraz eseje historyczno-literackie. Przygodę jako tłumacz literatury jidysz rozpoczął w nieistniejącym dziś tygodniku „Fołks Sztyme” przekładami opowiadań M. Nadira, I. Baszewisa-Singera, A. Rajzena, J. Josady, Z. Segałowicza. Jako autor przekładu w formie książkowej zadebiutował powieścią Izraela Rabona „Ulica”(Wydawnictwo Dolnośląskie 1991). W jego tłumaczeniu z jidysz ukazały się w wydawnictwie Fame Art: zbiory opowiadań: „Na obcej ziemi” i „Perły”, powieść „Towarzysz Nachman” Izraela Joszuy Singera (2020, 2021, 2022) oraz nietłumaczona do tej pory na język polski powieści noblisty - Izaaka Baszewisa Singera: „Ruda Kejla”, „Odwiedziny” (2022, 2023). Kilka dni temu otrzymał nagrodę translatorską „Literatury na Świecie” 2022, (prestiżowe wyróżnienie dla tłumaczy literatury światowej na język polski), w kategorii -Proza - za przekład powieści Izraela Joszuy Singera „Towarzysz Nachman”.
„Odwiedziny” „Ruda Kejla” - obie niepublikowane wcześniej książki Izaaka Baszewisa Singera, oprócz standardowych motywów pisarstwa Singera, jego duchowych, religijno-filozoficznych i etycznych poszukiwań, eksplorują tematy seksualności, prostytucji, zdrady, kradzieży, emigracji, politycznej rewolucji i skrajnego moralnego zepsucia.
 

Fame Art. to małe, niezależne wydawnictwo z Lublina. „W naszym portfolio znajdują się nieznane wcześniej w Polsce perły literatury, a także światowe bestsellery, doceniane przez czytelników oraz najbardziej opiniotwórcze magazyny na świecie. Fame Art to nie tylko książki, to także muzyka, wydawana z szacunkiem i dużym zrozumieniem potrzeb jej twórców”.

https://fameart.pl/wydawnictwo

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
Najnowsze
Pilne
Pogoda
PIŁA Pogoda
Więcej informacji
PROGRAM TV ASTA
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group