Królowa wielkopolskich stołów - pyra. Trwa konkurs kulinarny

30.09.2023   Autor: Jakub Sierakowski
---16
Ziemniaki można lubić albo nie. Ale z tym, że to symbol wielkopolskiej kuchni nie dyskutuje nikt. I właśnie z tego powodu wielkimi krokami zbliża się konkurs “Smak Pyry 2023”. 
 
“Gdzie w Wielkopolsce serwują najlepsze dania z ziemniaków?” To pytanie stawiają organizatorzy konkursu, do którego mogą zgłosić się koła gospodyń wiejskich, restauratorzy oraz uczniowie szkół gastronomicznych z Wielkopolski. 
 
- Pyra to symbol Wielkopolski, a to nie pierwszy konkurs, który celebruje to warzywo, które jest od wielu, wielu lat popularne. I to nie tylko pyra z gzikiem, ale też w postaci różnych klusek, plędzów, zupy ziemniaczanej i wielu innych zup - tłumaczy Liliana Kubiak, Instytut Skrzynki, organizator konkursu 
 
Uczestnicy konkursu mogą puścić wodze fantazji i zrobić z ziemniakami dosłownie wszystko. A opcji jest całe mnóstwo. Obiad w Wielkopolsce bez ziemniaka? Trudne do wyobrażenia. 
 
- Trzeba koniecznie zjadać, bo są bardzo dobre i smaczne przede wszystkim. To jest po prostu jedno z warzyw, które są naprawdę niezbędne do przygotowania obiadu - mówią mieszkańcy Piły. 
 
To potwierdzają także kucharze.
- Domy nie mogą się obejść bez ziemniaka w swoim menu. Są podstawą i zup i drugich dań - twierdzi kucharka Małgorzata Martenka. 
 
Wokół ziemniaka narosło wiele mitów w kontekście jego przydatności w codziennej diecie. Jak się okazuje, dietetycy mają dobre wiadomości dla miłośników tego warzywa. 
 
- Dla jednych osób ziemniaki będą super składnikiem. Bo wpadliśmy w taką pułapkę, że ziemniaki są złe i unikajmy ziemniaków, żeby być w pełni zdrowym. No niekoniecznie, bo ziemniaki są źródłem witaminy C, B6 i potasu - przypomina dietetyczka Agnieszka Pankau. 
 
I mogą być również źródłem wygranej. Żeby wziąć udział w konkursie, należy do 6 października wysłać zgłoszenie na podany adres e-mail: kontakt@smakipowiatupoznanskiego.pl. Rozstrzygnięcie konkursu 8 października - w godzinach od 10 do 12 należy dostarczyć swoje gotowe danie do degustacji. Ta odbędzie się w pałacu na terenie Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie. 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group