Proces aplikacji licówek: czego możesz się spodziewać podczas wizyty u dentysty?

08.08.2023   Autor: Artykuł sponsorowany
---
Licówki pełnoceramiczne pozwalają znacząco poprawić estetykę uśmiechu pacjenta. Ich aplikacja zaliczana jest do zabiegów nowoczesnej stomatologii estetycznej. Jak przebiega ten proces? W jaki sposób przygotować się do wizyty u stomatologa przed założeniem licówek?

Czym są licówki?

Licówki to rodzaj uzupełnienia protetycznego. Mają postać cienkich listków, warstwy ceramiki lub kompozytu. Licówki przeznaczone są do osadzenia na zewnętrznej, wargowej części zęba. Dokładny ich opis znajduje się na stronie: https://enel.pl/stomatologia/usluga/licowki/.

Wyróżnia się kilka rodzajów licówek ze względu na to, jaki materiał wykorzystywany jest do ich wytworzenia. To stomatolog zaleci, które uzupełnienie protetyczne będzie najlepsze w przypadku konkretnego pacjenta. Można więc wymienić:

  • licówki kompozytowe,
  • licówki porcelanowe,
  • licówki akrylowe.

Licówki kompozytowe są stosowane bardzo często. Ich atutem jest to, że można je wykonać w krótkim czasie, dlatego zmiana koloru czy kształtu zębów oraz dopasowanie do zgryzu pacjenta może odbyć się po zaledwie kilku wizytach.

Niestety, takie uzupełnienie będzie zdecydowanie mniej wytrzymałe od licówek ceramicznych czy porcelanowych. To najbardziej estetyczne uzupełnienia, które wytrzymają w niezmienionym stanie przez 10-15 lat, bez konieczności wymiany na nowe.

Licówki akrylowe są stosowane wyłącznie jako rozwiązanie tymczasowe, czyli w momencie, kiedy pacjent oczekuje na wykonanie stałego uzupełnienia protetycznego czy trwałych licówek porcelanowych lub kompozytowych. Uzupełnienia z akrylu są dość grube, co odróżnia je od innych licówek. Z tego względu nie będą zapewniały pacjentowi takiego komfortu jak rozwiązania kompozytowe i ceramiczne.

Kiedy można zastosować licówki?

Licówki są uzupełnieniem protetycznym o charakterze estetycznym, dlatego moment zgłoszenia się do dentysty celem założenia ich może być dowolny. Pozwalają one na zmianę wyglądu uśmiechu, ale nie jest to jedyne wskazanie do ich zastosowania. Oprócz tego uzupełnienia niwelują nieestetyczne przebarwienia koron zębowych. Umożliwiają także korektę kształtu zęba i jego odbudowę, jeśli został przez pacjenta utracony. Rodzaj licówek i zasadność ich wykorzystania ocenia oczywiście dentysta.

Jak wygląda założenie licówek?

Jeśli doszło do ukruszenia zęba, występują u danej osoby nieestetyczne przebarwienia, zęby są za krótkie lub mają nieregularny kształt, można z powodzeniem zastosować licówki. Zabieg ich założenia nie odbywa się zwykle na jednej wizycie w gabinecie dentystycznym, dlatego trzeba uzbroić się w cierpliwość, aby przejść pełen proces metamorfozy uśmiechu.

Na początek przeprowadzana jest konsultacja stomatologiczna. Lekarz zbiera informacje od pacjenta i ustala, czy nie istnieją żadne przeciwwskazania albo czynniki ryzyka związane z takim trybem leczenia. Zanim licówki zostaną zaprojektowane i założone, należy wyleczyć wszelkie ubytki próchnicowe i zaleczyć choroby przyzębia. Pacjent wysyłany jest na profesjonalne oczyszczanie zębów z kamienia i osadu.

Stomatolog po leczeniu, w znieczuleniu miejscowym lekko szlifuje kolejne zęby i dopiero wówczas pobiera wycisk protetyczny, który jest kierowany do laboratorium. Z założonego materiału, na indywidualne zamówienie, wytwarzana jest licówka – idealnie dopasowana do jamy ustnej pacjenta.

Kiedy licówki zostaną już przygotowane, wysyłane są do gabinetu stomatologicznego, a pacjent zgłasza się na umówioną wizytę. Lekarz przykleja licówki do zęba za pomocą niezwykle wytrzymałego cementu. Po przyklejeniu uzupełnienia pacjent nie może gryźć twardych pokarmów przez kilkanaście do kilkudziesięciu godzin. Nie powinien spożywać również mocno barwiących produktów.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group