Kąpiel w wałeckich jeziorach? Na razie na własną odpowiedzialność

27.06.2023   Autor: Kamil Kończewski
880---70
Wakacje ruszyły pełną parą, ale z dwóch wałeckich kąpielisk przy jeziorze Zamkowym i Raduń można korzystać tylko na własną odpowiedzialność. Zgodnie z uchwałą miejskich radnych plaże przy obu akwenach będą zabezpieczone przez ratowników dopiero od 1 lipca. Oprócz tego wodę musi zbadać sanepid.

Co roku gmina miejska Wałcz musi zgłosić do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej miejsca, w których będzie organizować kąpieliska. Badania sanepid wykonuje przed sezonem, ale także trzykrotnie w trakcie trwania wakacji.

– Zawsze badamy co najmniej 10 dni przed rozpoczęciem sezonu. Badania są w zakresie parametrów mikrobiologicznych. To są bakterie escherichia coli i enterococci – tłumaczy Anna Krysztofiak z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Wałczu.

Jak zapewnił nas wałecki sanepid, do końca tygodnia wyniki badań będą już znane. Mimo tego, że wyników jeszcze nie ma i kąpieliska nie są strzeżone przez ratowników, to sympatyków wypoczynku nad jeziorem nie brakuje.


– Dobrze byłoby, gdyby była przebadana wcześniej. No ale trudno, poczekamy – mówi jedna z mieszkanek. Inna dodaje – Wydaje mi się, że powinno być o wiele wcześniej, gdy zaczynają się wakacje. Bo dzieci tak się kąpią, i tak się kąpią.

Mimo naszych próśb, żaden z urzędników wałeckiego ratusza nie zdecydował się na odpowiedź przed kamerą, dlaczego kąpieliska będą zabezpieczone dopiero od 1 lipca, a nie od początku wakacji. Z kolei dyrektorka Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Wałczu Aleksandra Szczepanek poinformowała nas, że ratownicy będą obecni na plażach do 31 sierpnia.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group