Płyta nagrobna burmistrza z XVIII wieku

18.05.2023   Autor: Kamil Kończewski
896---197
Cenny zabytek historyczny na jastrowskim cmentarzu. Podczas konserwacji płyty nagrobnej odkryto ważne inskrypcje. Wskazują one właściciela XVIII-wiecznego grobu. Był nim Daniel Tytz burmistrz miasta.  
 
Daniel Tytz wraz ze swoją małżonką Anną z domu Betke, został pochowany na cmentarzu ewangelickim prawdopodobnie w miejscu, gdzie znajduje się Szkoła Podstawowa nr 1. Został burmistrzem Jastrowia w 1739 roku.  

- Wybierany był przez starostę ujsko-pilskiego, który sprawował tutaj władzę z ramienia króla. To też jest dla nas istotne, bo Jastrowie było miastem królewskim. Wchodziło w skład dóbr królewskich i też namaszczenie burmistrza przez starostę było niejako było namaszczeniem przez króla polskiego - tłumaczy Piotr Kozłowski, regionalista. 

Gdy cmentarz ewangelicki został zlikwidowany najbardziej cenne nagrobki zostały przeniesione do lapidarium. Znajduje się ono na jastrowskim cmentarzu komunalnym. Tam tablicę znalazł Jarosław Leszczełowski. Miłośnik lokalnej historii odczytał zniszczony nagrobek.   


- Znaleziona płyta nagrobna jest to barokowa płyta pochodząca z drugiej połowy XVIII wieku. Posiada niezwykle cenne wartości historyczne, artystyczne i naukowe. Te wartości jakby kwalifikują ją do tego, aby objąć ją ochroną konserwatorską - zapewnia Iwona Żerebiło, konserwator zabytków w Pile. 

Płyta nagrobna jest zabytkiem ruchomym. Teraz krok należy do gminy Jastrowie, która musi zgłosić wniosek o wpisanie tej płyty do rejestru zabytków.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group