Zmarł Aleksander Rozenfeld. Poeta i dziennikarz związany z naszym regionem

03.03.2023   Autor: Redakcja
576---301
Zmarł Aleksander Rozenfeld. Polski poeta i dziennikarz, przez lata związany ze Złotowem oraz pilskim środowiskiem artystycznym. Pisał też felietony dla pilskiej redakcji Radia Koszalin. 

Aleksander Rozenfeld urodził się 30 czerwca 1941 roku w Tambowie w Związku Sowieckim, gdzie podczas wojny przebywali jego rodzice. Był działaczem Solidarności, a w 1982 roku wyjechał do Izraela. Wrócił po kilku latach, bo jak żartował, było tam za dużo Żydów. Zanim dostał pozwolenie na powrót do kraju mieszkał w Watykanie. 

- Oczywiście, gdyby mnie nie wyrzucono z Polski i nie pozbawiono obywatelstwa, nigdy nie przydarzyłyby mi się takie rzeczy jak życie w Rzymie przez prawie rok na papieskim garnuszku i czytanie wierszy w Radiu Watykańskim. Bo Karol Wojtyła, mój profesor z KUL-u, przygarnął mnie i zaopiekował się moją rodziną w latach 80 - opowiadał w wywiadzie dla Rzeczpospolitej. 

Po powrocie osiedlił się w Złotowie. Dał się poznać jako serdeczny człowiek z ogromnym poczuciem humoru. Ci co go znali twierdzą, że nikt tak nie potrafił opowiadać żartów o Żydach, jak właśnie on. Zawsze z nieodłączną fajką w ustach i z ogromnym dystansem do świata. 
W latach 1996-2001 pracował jako doradca w Kancelarii Prezydenta RP. W gabinecie Aleksandra Kwaśniewskiego odpowiadał m.in. za sprawy polsko-żydowskie. Wydał m.in. tomiki poezji: "Wiersze na koniec wieku", "Poemat o mieście Złotowie i trochę innych wierszy", "Bzyk - wiersze nie dla dzieci", prozę: "Podanie o prawo powrotu".

O śmierci ojca poinformował dziś rano na Facebooku Aleksander Rozenfeld Junior: - Z ogromnym żalem zawiadamiam, iż dziś rano zmarł mój tata - niech znajdzie odpoczynek wiekuisty jego dusza a ciało doczeka zmartwychwstania w dniu Sądu Ostatecznego. Pozostawił tutaj swoją żonę Kasię, córkę Madzię, mnie, mojego brata Piotra, naszą siostrę Gosię i naszego brata Roberta…

fot. Katolicki Uniwersytet Lubelski 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group