Powstanie Park Krajobrazowy Dolina Noteci?

17.01.2023   Autor: Redakcja
995---523
Trwają prace nad utworzeniem Parku Krajobrazowego Dolina Noteci. Ma to być największy tego typu park w Wielkopolsce. Mieszkańcy gminy Trzcianka mają wątpliwości co do intencji jego powołania. Samorząd natomiast broni pomysłu.  
 
Samorząd Województwa Wielkopolskiego od kilku lat przygotowuje ramy nowego Parku Krajobrazowego “Dolina Noteci”. Miałby rozciągać się od Nakła nad Notecią, aż do Krzyża Wielkopolskiego. W gminie Trzcianka objąłby 4 wsie. Burmistrz liczy, że powołanie parku byłoby wartością dodaną dla gminy. Do regionu mieliby przyjechać nowi turyści.  

– Oczywiście jest to nowy produkt turystyczny, który będzie do odnalezienia w przestrzeni publicznej. U nas pokrywa się to z już funkcjonującym obszarem chronionego krajobrazu “Dolina Noteci”, pokrywa się z obszarami Natura 2000 - tłumaczy Krzysztof Jaworski, burmistrz Trzcianki. 

Radni dostali od Zarządu Województwa pismo z projektem uchwały w sprawie utworzenia parku. Mają 30 dni na jego negatywne lub pozytywne zaopiniowanie. 11 stycznia w urzędzie gminy odbyło się otwarte spotkanie z przedstawicielem Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego. Zdaniem przewodniczącego Rady Miejskiej Trzcianki Roberta Matkowskiego wielu mieszkańców jest zdziwionych propozycją jego utworzenia. Kilka wsi, a nawet poszczególne gospodarstwa miałyby być podzielone... na pół.  
 
– Rolnik nie będzie mógł robić tego samego na swoim terenie. Po lewej stronie będzie mógł użyć nawóz, a po drugiej stronie, która będzie się znajdowała w parku już nie. Jest dużo takich znaków zapytania - przyznaje Robert Matkowski, przewodniczący Rady Miasta w Trzciance. 

A co na to sami mieszkańcy? Większość twierdzi, że pomysł powstania parku krajobrazowego jest chybiony. Obawiają się, że na jego terenie nie będzie można budować tuczarni czy stawiać wiatraków produkujących prąd.  

– Uważam, że to jest przesadzony pomysł. Jestem zwolennikiem ochrony przyrody, uważam, że ten krajobraz należy chronić, ale przepisy, które dotyczą parków krajobrazowych są niedzisiejsze, nie pasują do rzeczywistości i są przesadzone - przekonuje Artur Powchowicz, mieszkaniec Radolina. 

Wyjściem z sytuacji ma być przeprowadzenie ogólnospołecznych konsultacji. Mieszkańcy mogliby się wówczas dowiedzieć jakie są korzyści, a jakie negatywne aspekty utworzenia parku krajobrazowego.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
Najnowsze
Pilne
Pogoda
PIŁA Pogoda
Więcej informacji
PROGRAM TV ASTA
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group