Czy warto robić postanowienia noworoczne?

03.01.2023   Autor: Artur Maras
964---
Zmiana roku w kalendarzu sprzyja obietnicom. To właśnie wtedy wielu z nas widzi szansę na zmianę swojego życia. Jednak czy noworoczne postanowienia mają sens?  
 
Gdy tylko opadnie kurz sylwestrowej zabawy wchodzimy w nowy rok z nadzieją na zmiany, snując noworoczne plany i obiecując sobie: nowy rok – nowi my.  
 
- Uważam, że każdy powinien mieć jakieś postanowienie. Obrać sobie jakiś cel. Chciałbym zmienić coś jeszcze, jeżeli chodzi o moje zainteresowania, bo ograniczyłem je ostatnio ze względu na brak czasu, więc próbuję znaleźć coś nowego dla siebie. Ja nie mam postanowień, bo moje zawsze nie wypaliły - mówią pilanie.  
 
Początek stycznia to okres, kiedy baseny czy siłownie przeżywają prawdziwe oblężenie. Dobre chęci to jednak nie wszystko, co widać najczęściej już w lutym. 


 
- Według badań tylko 8 proc. ludzi trzyma się w postanowieniach noworocznych - mówi Kamila Kickel-Hinz, manager Gym Factory.  
 
Ponieważ chcemy wszystko od ręki i najlepiej przy minimalnym wysiłku, co jak podkreślają trenerzy personalni jest to nierealne.  
  
- Ludzie na samym początku mają zbyt duże plany i niestety dają sobie na to zbyt mało czasu. Ktoś chce schudnąć 20 kg i daje sobie na to 3-4 miesiące, to strasznie ciężko coś takiego zrobić. Nie widzą efektów i rezygnują - dodaje trenerka. 
 
Zbyt ambitnie plany, z góry skazane są na niepowodzenie. Jeśli chcemy być fit – musimy uzbroić się w cierpliwość i być systematyczni. Najlepiej także robić to metoda małych kroków. Dotyczy to także innych postanowień takich jak nauka obcego języka czy rzucenie nałogów. 
 
- Ważniejsza jest droga niż sam cel - przyznaje Katarzyna Durak-Lecyk, psycholożka i psychoterapeutka. 
 
Bo jeśli co prawda nie pobiegniemy w maratonie, ale zaczniemy regularnie biegać przygotowując się do niego, to już prawdziwy sukces. Swoje postanowienia warto także spisać na kartce. Dobrze, aby były one nasze, a nie wymuszone przez kogoś. Psycholodzy proponują, także aby ogólne postanowienia noworoczne... 
 
- Zamienić na cele, ponieważ jest to bardziej do zrealizowania, ponieważ jest to bardziej konkretne niż postanowienie. Cel określa to, gdzie idziemy, określa drogę, określa grupę wsparcia, to co możemy zrobić więcej i bardziej i to co możemy zmienić w czasie tej drogi - dodaje psycholożka.  
 
W dodatku cele możemy wyznaczać sobie nie tylko w styczniu, ale przez cały rok.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group