Czym jest i jak działa e-recepta?

13.12.2022   Autor: Materiał partnera
1351---
E-recepty w 2020 roku wyparły tradycyjne zaświadczenia papierowe. Można dostać je zarówno podczas standardowej wizyty w gabinecie lekarskim, jak i zdalnie podczas teleporady medycznej. Forma jest nie tylko wygodna i praktyczna, ale także usprawnia kontakt pacjenta z lekarzem, który nie musi poświęcać dodatkowego czasu na wizyty w przychodni. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy, w jaki sposób działają e-recepty online, które można otrzymać podczas konsultacji zdalnej.

Kiedy warto zdecydować się na teleporadę z lekarzem?

Podczas pandemii teleporady stały się jedną z podstawowych form kontaktu pacjenta z lekarzem pierwszego kontaktu. Ten wygodny rodzaj konsultacji zyskuje jednak coraz większą popularność pomimo unormowania się sytuacji sanitarnej. Zdalna możliwość konsultacji medycznej znacznie ułatwia leczenie na terenach o ograniczonej możliwość dostępu do lekarzy. Mieszkańcy wsi i małych miast mogą swobodnie porozmawiać ze specjalistą, który zdecyduje o wdrożeniu leczenia oraz przepisze wymagane leki. Może także poinformować pacjenta o konieczności wizyty w stacjonarnej placówce w celu wykonania dodatkowych badań. Jest to także alternatywa dla osób o ograniczonych możliwościach ruchowych, seniorów oraz osób niepełnosprawnych.

Teleporady obniżają przy tym koszt związany z transportem do lekarza oraz stanowią oszczędność czasu. Ma to szczególne znaczenie w życiu osób przewlekle chorych, a zwłaszcza tych, które dużo pracują i nie mają możliwości regularnego odwiedzania przychodni. Specjalista znający historię choroby może przeanalizować wyniki badań, wydawać dalsze zalecenia, zmieniać dawkowania leków oraz wydawać recepty bez konieczności wizyty w przychodni. Konsultacje zdalne przydają się także podczas leczenia sezonowych chorób, kiedy to potrzebujemy informacji w zakresie przyjmowania medykamentów.

Czym jest e-recepta?

E-recepta jest alternatywą dla dawnych papierowych recept. Po wizycie u lekarza lub teleporadzie otrzymujemy 4-cyfrowy kod w formie wiadomości sms, lub w kodu QR wysłanego e-mailem. W aptece wystarczy podać otrzymany kod wraz z numerem PESEL i wykupić przepisany przez specjalistę środek. Warto dodać, iż recepty dostępne są także na aplikacji mobilnej. Każdy pacjent ma przy tym możliwość skonsultowania zaleceń co do sposobu przyjmowania leku na Internetowym Koncie Pacjenta. Na profilu powinny pojawić się przy tym informacje dotyczące odbytych badań oraz plan leczenia.
Recepty, które uzyskamy można zrealizować w każdej aptece na terenie całego kraju, podobnie jak te wydawane przez lekarza bezpośrednio w przychodni lub szpitalu. Jest to wygodne rozwiązanie także dla bliskich, którzy pomagają chorym członkom rodziny w zakupach. Standardowo dokument ważny jest przez 30 dni, jednak o czasie trwania recepty decydują leki, które zostały przepisane. Dlatego niektóre e-recepty mają ważność 7, 30, 120 czy 365 dni.

Jak otrzymać e-receptę bez wychodzenia z domu?

Wraz z rozwojem techniki pojawiły się liczne alternatywy dla tradycyjnych spotkań w gabinecie lekarskim. Pacjent w zależności od możliwości technologicznych może skonsultować swój problem podczas teleporady, na czacie lub poprzez wideokonslutację. Jeśli zależy nam jedynie na otrzymaniu recepty na konkretny lek, wystarczy wypełnić stosowny formularz, na podstawie którego lekarz oceni zasadność wystawienia dokumentu. Jest to wyjątkowo wygodna forma wywiadu lekarskiego, dzięki któremu specjalista będzie w stanie ocenić nasz ogólny stan zdrowia. Pozna przy tym ewentualne alergie oraz historię leczenia, które obejmuje także inne przyjmowane leki. Na telekonsultacje możemy umówić się za pośrednictwem różnych portali, między innymi e-recepta.net.

E-recepta online – kiedy można z niej skorzystać?

Z e-recepty online mogą z powodzeniem korzystać przewlekle chorzy pacjenci, którzy regularnie przyjmują leki. Konsultacja w formie pisemnego wywiadu lekarskiego sprawdza się w przypadku przepisania tabletek antykoncepcyjnych, środków na wysoki cholesterol, leków alergicznych, przeciwbólowych i antydepresyjnych. W przypadku wspomnianych dolegliwości ciągłość terapii ma kluczowe znaczenie dla efektywności leczenia. Specjaliści mogą przepisać przy tym leki na niedoczynność tarczycy, insulinooporność oraz inne leki hormonalne niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. 
Teleporady doskonale sprawdzają się także w przypadku sezonowych chorób, kiedy nie jesteśmy pewni, jakie dawkowanie będzie odpowiednie. Objawy przeziębienia i grypy często są na tyle dokuczliwe, iż znacznie utrudniają wizytę w tradycyjnej przychodni. Dodatkową zaletą konsultacji zdalnych jest możliwość szybkiego skontaktowania się z lekarzem. Jest to także ciekawa alternatywa dla kobiet w ciąży i z małymi dziećmi, które potrzebują recepty, ale chcą uniknąć wizyty w placówce z obawy przed zarażeniem się infekcją. 

E-recepta online w nagłych sytuacjach

E-recepty sprawdzają się także w nagłych sytuacjach, np. podczas delegacji lub wakacji, kiedy nie mamy dostępu do naszego lekarza rodzinnego. Zamiast szukać nowej przychodni, możemy w wygodny sposób umówić poradę online i skonsultować nasz problem oraz otrzymać potrzebną receptę. W ten sposób możesz otrzymać także awaryjną antykoncepcyjną „tabletkę dzień po”. Jeśli zdecydujemy się na wywiad w formie formularza, receptę możemy dostać nawet w 15 minut niezależnie od dnia tygodnia oraz w godzinach, w których większość placówek medycznych jest nieczynna.

Jakie są zalety e-recept online?

Zdalne konsultacje medyczne, czy to w formie wywiadu, czy teleporady, pozwalają na szybkie otrzymanie potrzebnej recepty bez wychodzenia z domu. Jest to zatem rozwiązanie dla osób o ograniczonej mobilności, pacjentów podczas rekonwalescencji oraz osób starszych. Stanowi przy tym ogromną oszczędność czasu oraz ułatwienie dla osób aktywnych zawodowo.
E-recepty to także wygoda dla farmaceutów. Dzięki elektronicznej formie kontaktu z lekarzem nie muszą oni rozszyfrowywać często nieczytelnego pisma. Ponadto pacjenci mają ciągły dostęp do historii i planu leczenia za pośrednictwem prostego w obsłudze Internetowego Konta Pacjenta.
Pamiętajmy natomiast o tym, aby w razie potrzeby, udać się do przychodni. W niektórych przypadkach konieczne będzie dokonanie przez lekarza oględzin.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group