GUS podał najnowsze dane o inflacji w Polsce

31.10.2022   Autor: Redakcja
631---1092
Główny Urząd Statystyczny podał najnowsze dane o inflacji w Polsce. W październiku wyniosła 17,9%. To mniej niż spodziewali się ekonomiści, ale nadal niebezpiecznie wysoko. 

W październiku 2022 roku ceny żywności i napojów bezalkoholowych wg szybkiego szacunku wzrosły w porównaniu do września 2021 r. o 21,9 proc.  – podają analitycy. Nośniki energii są droższe o 41,7%. Z kolei paliwa do prywatnych środków transportu 0 19,5%. W porównaniu do września 2022 rku za jedzenie płacimy o 2,&% więcej, za energię o 2 % więcej, a za paliwo o 4,1% więcej. 
We wrześniu inflacja była na poziomie 17,2 proc., a dwa miesiące wcześniej 16,1 proc. Eksperci wiedzieli, że ten trend się teraz nie zatrzyma, ale wielu z nich oceniało, że najnowszy odczyt GUS wskaże nawet więcej niż 18 procent.


O inflację był pytany w niedzielnym wywiadzie dla TVP Info premier Mateusz Morawiecki. Szkoła liberalna mówi: Niech ludzie sami poradzą sobie z tym problemem i tak było przez 25 lat. Natomiast szkoła troski społecznej i solidarności, którą reprezentuje rząd Prawa i Sprawiedliwości, jest inna. My na pewno nie dopuścimy do tego, aby zdławić inflację poprzez takie mechanizmy, jakimi posługiwali się nasi poprzednicy - oświadczył. 

Jak tłumaczył szef rządu, były "dwa wielkie kryzysy Balcerowicza i jeden Tuska - dwie wielkie fale bezrobocia z czasów Balcerowicza sięgające ponad 20 proc. i fala bezrobocia w czasach Donalda Tuska sięgająca prawie 15 proc., kiedy miliony ludzi było pozbawionych pracy". Ja nie chcę zdusić inflacji kosztem miejsc pracy - podkreślił premier Morawiecki.


Z kolei pytany w Radiu RMF FM o prognozach dotyczących inflacji wiceminister finansów Artur Soboń powiedział, że -wszyscy na rynku są zgodni mniej więcej co do tego, że szczyt inflacji to jest ten kwartał, koniec roku 2022. Nawet najwięksi pesymiści wskazują, że inflacja będzie w przyszłym roku spadać i na koniec roku będzie jednocyfrowa - dodał.

fot. iStock

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group