Kompletny przewodnik po Bitcoinie w Polsce

21.10.2022   Autor: Artykuł sponsorowany
650---
Najpopularniejsza kryptowaluta, czyli Bitcoin, już na stale wtargnęła do zbiorowej świadomości. Jest on na tyle popularny, że nawet złodzieje docenili jego specyficzne cechy i wykorzystują je w swojej działalności, co doskonale obrazuje artykuł o oszustach i złodziejach, który gorąco polecamy. Postanowiliśmy więc przygotować przewodnik, który pozwoli Ci dowiedzieć się, czym w ogóle jest ów Bitcoin, jakie ma cechy, czy opłaca się go kopać i do czego można go wykorzystać.

Czym jest Bitcoin?
Bitcoin to pierwsza kryptowaluta, której udało się zdobyć ogólnoświatową rozpoznawalność i popularność. Został stworzony w 2009 roku przez osobę lub grupę osób ukrywających się pod pseudonimem Satoshi Nakamoto. Cech, które odróżniają kryptowaluty od tradycyjnych walut, jest wiele, ale najważniejsze z nich to:
 
  • Brak fizycznego odpowiednika. Prawdą jest, że obecnie tradycyjne waluty i transakcje nimi przeprowadzane składają się z ciągów zer i jedynek, czyli są cyfrowe, ale wciąż każda tradycyjna waluta ma swój fizyczny odpowiednik. W przypadku Bitcoina i innych kryptowalut cyfrowa wersja pieniądza jest jedyną.
  • Szyfrowanie. Wszystkie transakcje przy użyciu Bitcoina opierają się o metodę szyfrowania blockchain. W przypadku tej technologii środki są przekazywane pomiędzy użytkownikami za pomocą kryptografii klucza publicznego, są więc publiczne i nie są przez nikogo nadzorowane. Dane przechowywane są bowiem w bazie danych rozproszonej pomiędzy użytkownikami.
  • Brak instytucji centralnej. Szyfrowanie, o którym przed momentem pisaliśmy, niesie za sobą konsekwencje, czy raczej daje możliwość przekazywania pieniędzy pomiędzy użytkownikami bez nadzoru banków centralnych państw czy nawet Banku Światowego. Jest to więc metoda płatności, która nie może być kontrolowana przez rządzących.
  • Całkowita anonimowość. Pomysłowa metoda szyfrowania i brak nadzoru ze strony żadnych instytucji finansowych sprawia, że transakcje wykonywane przy pomocy Bitcoinów są całkowicie anonimowe i niemożliwe do prześledzenia.
  • Bezpieczeństwo. Zasada działania tej kryptowaluty sprawia, że jej szyfrowanie jest w praktyce niemożliwe do sfałszowania. Dzięki temu pieniądze przechowywane w postaci Bitcoinów są całkowicie bezpieczne.
  • Ograniczona liczba. Jednym z podstawowych założeń Bitcoina jest ograniczenie liczby wirtualnych monet do 21 milionów i ani jednej więcej. Taki zabieg ma uchronić tę wirtualną walutę przed inflacją, która w przypadku tradycyjnych walut jest spowodowana dodrukowywaniem nowych pieniędzy przez banki centralne
Opłacalność kopania Bitcoina w Polsce
Bitcoiny można zdobywać na dwa sposoby. Pierwszy – oczywisty: można je kupić za tradycyjne waluty lub inne kryptowaluty. Drugi – znacznie ciekawszy: można je samemu „wykopać”. Owo kopanie polega na udostępnianiu części mocy obliczeniowej komputera w zamian za zapłatę w postaci Bitcoinów. Kiedy Bitcoin dopiero zdobywał popularność, do kopania wystarczył zwyczajny, niezmodyfikowany komputer. Dzięki temu można było zdobyć wręcz tysiące Bitcoinów. Do legendy przeszły historie osób, które w ten sposób dorobiły się fortuny.
 
Z biegiem czasu i rosnącą liczbą Bitcoinów ich kopanie staje się coraz trudniejsze. Obecnie, aby wykopać zauważalną część jednego Bitcoina, trzeba zbudować specjalną farmę złożoną z pracujących wspólnie dostosowanych do tego celu kart graficznych. Ze względu na małą dostępność i rosnące ceny tych podzespołów, stworzenie farmy jest sporą inwestycją. Kolejnym problemem jest wciąż rosnąca cena prądu. Z tych dwóch powodów, chociaż pewnie znalazłoby się ich więcej, obecnie kopanie Bitcoinów jest całkowicie nieopłacalne. Jeśli więc myślisz o tego typu inwestycji, to radzimy Ci z niej zrezygnować lub skupić się na innej kryptowalucie.
Jak można w Polsce wykorzystać Bitcoina?
  • Zabezpieczenie przed inflacją. Tak jak już pisaliśmy, liczba Bitcoinów jest ograniczona do 21 milionów, dzięki czemu ta wirtualna waluta nie jest (przynajmniej w teorii) zagrożona zjawiskiem aktualnie szalejącym w Polsce, czyli inflacją. W związku z tym wiele osób decyduje się na przechowywanie swoich oszczędności w Bitcoinach. Co prawda chroni ich to przed spadającą wartością złotówki, ale wciąż istnieje ryzyko, że wartość Bitcoina nagle spadnie. Jako przykład możemy podać wahania wartości tej kryptowaluty pomiędzy październikiem 2021 roku a październikiem 2022 roku, czyli w momencie powstawania tego przewodnika. 15 października 2021 roku jeden Bitcoin był wart prawie 240 tysięcy złotych, natomiast 4 października 2022 roku jego cena spadła do niecałych 97 tysięcy złotych. W związku z tym osoba, która zdecydowałaby się rok temu ulokować swoje środki w Bitcoinie, do dzisiaj straciłaby ponad połowę swoich oszczędności.
  • Obstawianie. Część wirtualnych bukmacherów docenia anonimowość i bezpieczeństwo, jakie dają kryptowaluty i oferuje metody płatności o nie oparte. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, to polecamy przewodnik Bitcoin i kryptowaluty w zakładach sportowych.
  • Inwestowanie. Charakterystyczną cechą Bitcoina jest to, że jego wartość zmienia się bardzo dynamicznie. Wykorzystują to inwestorzy, którzy starają się kupować Bitcoina tanio i sprzedawać drożej. Wymaga to jednak dużej znajomości rynku i sporego szczęścia. Taka forma zarabiania w wielu przypadkach przypomina bardziej hazard niż granie na giełdzie.

fot. Karolina Grabowska (Pexels)

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group